Yeniköy (Sivas-Kangal) civarındaki geç kretase-paleosen yaşlı birimlerin kil mineralojisi
The clay mineralogy of the late cretaceous-paleocene aged units around Yenikoy (Sivas–Kangal)
- Tez No: 488459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA SEMRA KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kangal-Gürün havzasında yayılım sunan Geç Kretase yaşlı Hekimhan Formasyonuna ait eş yaşlı bazik volkanizma ürünleri ile Paleosen yaşlı Boyalı volkanitine ait volkanik ve volkanoklastik birimlerin kil mineral içerikleri, türleri ve miktarları belirlenmiştir. Hekimhan formasyonuna ait birimler bazik volkanizma etkisi altında gri siyah renkli yüzeylenmeler göstermektedir. Mineralojik – petrografik incelemeleri yapılabilen az altere örnekler, diyabaz ve vitrik tüf olarak tanımlanmıştır. Hekimhan formasyonu birimlerine ait alterayon tipleri killeşmeler, karbonatlaşmalar ve opaklaşmalar olarak izlenmektedir. Hekimhan formasyonuna ait birimlerle uyumsuz dokanak ilişkisi sunan Boyalı volkanitine ait birimlerin mineralojik – petrografik incelemelerinde, trakit, latit ve litik tüf birimleri tanımlanmıştır. Altere ve az altere örneklerin alterasyon birliktelikleri killeşmeler, karbonatlaşmalar ve opaklaşmalar olarak gözlenmektedir. Tüm kayaç X - Işını Kırınımı (XRD) analizlerinde mineral içerikleri belirlenen örneklerin bolluk değerleri Rietveld metodu uygulanarak belirlenmiştir. XRD ve Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) incelemelerinde egemen olarak simektit ve daha az oranda illit ve kaolinit tipi kil mineralleri belirlenmiştir. Mineralojik ve petrografik adlamaları yapılan volkanik ve altere volkanik kayaçların jeokimyasal sonuçlara bağlı tanımlamaları diyagramlar üzerinde incelenmiştir. İnceleme yapılan örneklerin büyük kısmını oluşturan altere birimler ve kiltaşlarının alterasyon indeksleri belirlenmiş ve yorumlanmıştır. XRD (Rietveld metodu), XRF ve EDS/ SEM incelemeleri yapılan bir örnek için ön teknolojik testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The clay minerals content, types and quantities of the contemporaneous basic volcanic products of Late Cretaceous aged Hekimhan formation and of the volcanic as well as volcanoclastic units belonging to Paleocene aged Boyalı volcanites were determined at Kangal – Gürün basin. Hekimhan formation exhibit gray, black colored outcrops due to being under the basic volcanism effects. The altered samples which their mineralogical - petrographic analysis were able to performed, were determined as diabase and vitric tuff. The alteration types belonging to the Hekimhan formation were observed as argillisation, carbonation and opacification. Trachyte, latite and lithic tuff units were determined as a result of mineralogical - petrographic observations of the Boyalı volcanite units which are of discordant boundary with the units of the Hekimhan formation. The alteration assaciation of the altered and partially altered samples were observed as argilsation, carbonation and opacification. The quantitative analysis were realized of the whole rocks by Rietveld method. In the XRD and SEM analysis, the dominant clay minerals were found as smectite in addition to smectite, little amount illite and kaolin type clays. The classified volcanic and altered volcanic rocks by means of minerlogic- petrographic analysis, were place on the diagrams plotted based on geochemicals analysis results. The main altered units as well as clay stone alteration index of the studied samples were determined and interpretated. Pre- technological tests were carrying out on a sample which XRD (Rietveld method), XRF and EDS/SEM analysis were conducted before.