Dodurga (Çorum) bitümlü şeyl havzasının ana ve iz element jeokimyasının incelenmesi
Investigation of major and trace elements of Dodurga (Corum) bituminous shale basin
- Tez No: 488461
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Çorum ilinin Dodurga ilçesindeki Miyosen yaşlı Hançili formasyonu bitümlü şeylleri ana ve iz element jeokimyası yönünden incelenmiştir. Çalışma alanında Hançili formasyonuna ait organik maddece zengin kayaçlardan Alpagut (AP) ve Madenin Deresi (MD) ÖSK (ölçülü stratigrafik kesit) olmak üzere iki kesit alınmış ve bu kesitlerden derlenen örnekler organik madde içeriklerine göre sınıflandırılmıştır. Bu örneklerin ana oksit miktarları ICP-OES tekniği, iz elementleri ise ICP-MS tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca tüm örnekler için ise piroliz analizleri yapılmıştır. Bu analizlerden elde edilen ana element ve iz element verileri ile TOC değerleri istatistiksel yöntemler kullanılarak karşılaştırılmış ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Her iki ÖSK için paleoçevre koşullarının ana ve iz element ilişkilerine göre belirlenebilmesi için sırası ile detritik girdi, karbonat yapıcı element ilişkileri, besin girdisi ve üretkenlik ile genel olarak element zenginleşmeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Miocene aged Hançili formation bituminous shales in Dodurga district of Corum province, were investigated in terms of major and trace element geochemistry. On the study area, two measured stratigraphic sections (MSS): Alpagut (AP) and Madenin Deresi (MD) were taken which is rich in organic matter in Hançili formation; and the samples collected from these sections are classified according to their organic matter content. The major oxide quantities of these samples were analyzed using the ICP-OES technique and the trace elements were analyzed using the ICP-MS technique. In addition, pyrolysis analyzes were carried out for all samples. The major and trace element data and TOC rates obtained from these analyzes were compared and interpreted using statistical methods. In order for paleoenvironmental conditions to be determined according to the major and trace element relationships for both MSS, detrital input, carbonate forming element associations, nutrient input and productivity and element enrichment in general have been investigated.