Dodurga (Çorum) bitümlü şeyllerinde element zenginleşmeleri ve kökensel incelemesi
Element enrichments and origin investigation of Dodurga (Corum) bituminous shale
- Tez No: 507940
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Çorum ili Dodurga ilçesinde yer alan Hançili Formasyonu bitümlü kayaçlarındaki element zenginleşmelerinin belirlenmesi ve kökensel incelenmesi araştırılmıştır. Element Analizleri ICP-ES (ICP emission spectrometry) ve ICP-MS (ICP mass spectrometry) teknikleri ile yapılmıştır. Kayaçlardaki organik karbon miktarları Rock-Eval VI cihazı ile analiz edilmiştir. Organik madde bakımından zengin 46 adet örnekte TOC% miktarları en düşük 0,61%wt, en yüksek 13,91%wt ve ortalama olarak 5,41%wt olarak tespit edilmiştir. Tespit edilen ana ve iz elementler dünya çapında anoksik ve oksik koşullarda depolandığı bilinen yedi farklı havzaya ait ana ve iz element değerleri ile kıyaslanmıştır. Bu tez kapsamında 46 tanesi bitümlü, 40 tanesi tüm kayaç olmak üzere incelenen örneklerde element zenginleşmeleri tespit edilmiştir. Miyosen Hançili Formasyonunda ortalama şeyle göre iz element zenginleşmelerinin Ag, As, Be, Bi, Cd, Co, Cr, Cu, Mn, Mo, Ni, Sr ve V elementlerinde olduğu, ana element zenginleşmelerinin ise Si, Ti, Fe, Mg, Ca ve P elementlerinde olduğu tespit edilmiştir. Na, K, Ba, Pb, Rb, Sb, Tl, U, Zn ve Zr elementlerinde ise ortalama şeyle göre tüketilme tespit edilmiştir. Kökensel incelemeler sonucu örneklerin ortaç ve felsic kayaçlardan türediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hançili Formation's bituminous rocks, which are located Çorum/Dodurga Area, were investigated in this thesis, about elemental enrichments and origin. Elemental analysis has been performed by ICP-ES (Inductively Coupled Plasma Emission Spectroscopy) and ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectroscopy) techniques. Organic carbon content in the bituminous rocks were analyzed by Rock-Eval IV device. TOC values of organic matter rich 46 sample is the lowest 0.61%wt, the highest 13.91%wt and average 5.41%wt. Determined major and trace elements are compared with the seven other areas which are accumulated under anoxic and oxic conditions in the worldwide. In this thesis elemental enrichment was detected in the samples, 46 of which were bituminous and 40 of which were hole rocks. The considerable trace and major element enrichment in Miocene Hançili Formation relative to the average shale are respectively in Ag, As, Bi, Cd, Co, Cr, Cu, Mn, Mo, Ni, S, V and Si, Ti, Fe, Mg, Ca, P. Also consumption was determined relative to the average shale are Na, K, Ba, Pb, Rb, Sb, Tl, U, Zn ve Zr. The results of the provenans studies showed the samples were derived from felsic and intermediate rocks.