Sağ kalan eşin mirasçılığı
Heirship of a surviving spouse
  1. Tez No: 488491
  2. Yazar: AYTUĞ CEYHUN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BAYGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Yasal mirasçılığın temeli esas itibariyle kan hısımlığına dayanır. Sağ kalan eşin mirasçılığı ise, ölüm anında mirasbırakan ile aralarında bulunan evlilik ilişkisine bağlıdır. Sağ kalan eşin varlığı, mirasbırakanın diğer yasal mirasçılarının tespit edilmesinde ve yasal miras paylarının belirlenmesinde etkin bir rol oynar. Çeşitli hukuk sistemleri incelenerek kaleme alınan çalışmamızda, tereke üzerinde kimlerin hangi oranda hak sahibi olacağı açıklanmış ve sağ kalan eşin yasal mirasçılığının koşulları irdelenmiştir. Bununla birlikte, mirasbırakanın terekesinin ortaya çıkmasında belirleyici olan, eşler arasındaki mal rejiminin tasfiyesi göz ardı edilmemiştir. Ayrıca, sağ kalan eşin saklı paylı mirasçılığı, mirasbırakanın tasarruf özgürlüğü ve tenkis konularına da çalışmamızda yer verilmiştir. Son olarak, sağ kalan eşin intikal alacaklısı olması, aile konutu ile ev eşyasının sağ kalan eşe özgülenmesi ve sağ kalan eş boyutuyla mirasta denkleştirme talepleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The ground of statutory succession is virtually based on kinship by blood. However, heirship of a surviving spouse depends on the marriage community which existing at the point of deceased's death. The presence of a surviving spouse plays an active role for the determination of other statutory heirs and their statutory shares. In this study, which is written under favour of various legal systems, who and in what proportion will be right owners on the succession are pointed out and conditions for being an heir as a surviving spouse are examined. In addition to this, the division of matrimonial property regime between spouses that is quite determinative in the emergence of deceased's estate clearly, is not ignored. Furthermore, reserved portion of the surviving spouse, disposable portion of the deceased and reduction subjects are explained within the scope of this topic. Finally, surviving spouse's special succession claims, allocation of matrimonial home with its furniture for the benefit of surviving spouse and hotchpot rules in the sense of surviving spouse are expressed.