Boşanma kararı kesinleşmeden önce eşlerden birinin ölmesi halinde sağ kalan eşin mirasçılığı
In case one of the spouses dies before the divorce decision is finalized the surviving spouse's inheritance
  1. Tez No: 810577
  2. Yazar: TUĞBA YAŞ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. İHSAN HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Evlilik birçok nedenden dolayı sona erebilir. Ölüm ve boşanma da evliliği sona erdiren nedenler arasındadır. Hukuk düzeninde evliliğin ölüm nedeniyle sona ermesi ile boşanmanın sona ermesi farklı hukuki sonuçlar doğurmaktadır. Evlilik ölümle sonuçlanırsa, hayatta kalan eş ölen eşin mirasçısı olabilirken, boşanma durumunda eşler birbirlerine mirasçı olamamaktadır. Boşanma davası devam ederken eşlerden biri öldüğünde ise hangi hükümlerin uygulanması gerektiği sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle Türk Medeni Kanunu 181/2 hükmünde düzenlemeye yer verilmiştir. Bu hükme göre boşanma davası devam ederken eşlerden birinin ölmesi halinde, ölen eşin mirasçıları, hayatta kalan eşin kusurunu ispatlayarak hayatta kalan eşin mirasçı olmasını engellemek için davayı sürdürme imkanına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Marriage can end for many reasons. Death and divorce are also among the cases that terminate a marriage. In the legal order, the termination of the marriage due to death and the termination by divorce have different legal consequences. If the marriage ends with death, the surviving spouse may be the heir to the deceased spouse, while in case of divorce, the spouses cannot inherit from each other. If one of the spouses dies while the divorce case is ongoing, the problem arises of which provisions should be applied. For this reason, the regulation has been included in the Turkish Civil Code under the provision 181/2. According to this regulation, if one of the spouses dies while the divorce case is ongoing, the heirs of the deceased spouse have the opportunity to continue the case to prove the fault of the surviving spouse and thus prevent the surviving spouse from becoming the heir.