Belediyenin danışmanlık merkezine başvuran evli bireylerin evlilik uyumu ile ruhsal belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marriage and marriage of the married people in the municipal consultancy center
- Tez No: 488545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin danışmanlık hizmetlerine başvuran 202 evli birey üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı“Belediyenin danışmanlık merkezine başvuran evli bireylerin evlilik uyumu ile ruhsal belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada çiftlerin evliliklerinin niteliğini ölçen 15 maddelik ”Evlilik Uyum Ölçeği“ ile saha taramalarında psikolojik belirtileri taramak amacıyla kullanılan Türkçe'ye uyarlanmış SCL-90 (Symptom Check List) Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmaya katılan evli bireylere uygulanan evlilik uyum ölçeğine göre evli bireylerin %84,6'sının evliliklerinde uyumsuzluk yaşadıkları belirlenmiştir. Evlilik uyum ölçeği ile SCL-90 depresyon, anksiyete, somatizasyon, obsesif kompulsif ve öfke alt ölçeklerinden oluşan değişkenler arasında dağılım grafilerine göre doğrusal (negatif) zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Evlilik uyum ölçeği ile SCL-90 alt ölçekleri arasında istatistiksel anlamlılık düzeyi %95 güven düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Çalışmaya katılan bireylerden genelde anlaşanlar ve genelde anlaşamayanlar olarak belirlenen gruplar ile ”Aile bütçesini idare etme“, ”Boş zaman etkinlikleri“, ”Duygusal ifadesi“, ”Arkadaşlar“, ”Cinsel ilişkiler“, ”Toplumsal kurallara uyma“, ”Yaşam felsefesi“, ”Eşin akrabasıyla anlaşma" konularındaki SCL- 90 puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu bu ilişkinin doğrusal şekilde ilerlediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmaya katılan evli bireylerin çoğunluğunun evliliklerinde uyumsuz olduğu, katılımcıların evlilik uyumu düzeyi ile ruhsal belirti düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on 202 married individuals consulting Adana Metropolitan Municipality. The purpose of this study is to examine the relationship between marital adjustment and spiritual statements of married individuals who apply to the municipal counseling center. In the study, a 15-item“Marriage Compliance Scale”was used to measure the quality of marriages of couples and a SCL-90 (Symptom Check List) Scale adapted to the Turkish language was used for screening psychological statements. According to marital adjustment scale applied to married individuals participating in the study, it was determined that 84.6% of the married individuals had incompatibility in marriage. Marital adjustment scale and SCL-90 were found to have a linear (negative) weak correlation between the variables consisting of depression, anxiety, somatization, obsessive-compulsive and anger subscales. The statistical significance level between marital adjustment scale and SCL-90 subscales was found to be significant at 95% confidence level. The statistically significant differences were found between the groups that were generally agreed and disagreed with the groups that were statistically involved in the study and the SCL-90 scores on family budget management, leisure activities, emotional expression, friends, sexual relations, social norms, life philosophy, this relationship has been found to proceed linearly. As a result, it was determined that the majority of the married individuals who participated in this study were incompatible with their marriages, and that there was a statistically significant relationship between participants' marital adjustment level and psychological symptom levels.