Boşnak milli kimliğinin inşasında Bošnjak Gazetesinin rolü: 1891-1901
The role of the Bošnjak Newspaper in the development of Bosniak national identity: 1891-1901
- Tez No: 488546
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Balkanlarda yüzyıllarca süren Osmanlı hâkimiyeti sona ermeye başladığında Bosna Hersek büyük değişikliklere maruz kalmıştı. Osmanlı hâkimiyeti boyunca Boşnaklar İslam'ı kendi yeni din anlayışı olarak kabul edip kendilerine Müslüman bir kimlik inşa etmişlerdir. Bosna Hersek'te Müslüman unsurun yanısıra, çoğunluğu oluşturmazsa bile Bosna Hersek'te Ortodoks ve Katolik unsuru varlığını sürdürmekteydi. 1878 yılında Avusturya-Macaristan tarafından gerçekleştirilen işgalden sonra her üç unsur kendi varlığını korumaya devam etmiştir. Ancak 19.yüzyılda milliyetçi hareketlerin çıkması neticesinde Balkanlarda ve Bosna Hersek'te kendi milli kimliğini koruma adına mücadeleler başlatılmıştır. Uzun süre Müslüman yönetimi altında kalan Boşnaklar, Hristiyan devleti Avusturya-Macaristan'ın idaresinde 40 sene (1878-1918) kaldılar. Bu süre içinde İslam diniyle şekillendirilmiş olan Boşnaklar milli kimliklerini korumak amacıyla farklı yollar denedikleri görülmektedir. Yazılı basın yoluyla milli bilincin korunması bu yolların en önemlilerinden bir tanesidir. Bu tez çalışmasında, 1891-1910 yılları arasında çıkan Bošnjak gazetesi ele alınmıştır. Avusturya-Macaristan yönetiminin taraftarı olan Bošnjak gazetesinin, 1891-1901 döneminde yayımlanan makaleleri değerlendirilip Boşnak milli kimliğinin inşasındaki rolü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
After many centuries ruling the Balkan territories, the Osman Empire started losing their power and Bosnia and Herzegovina faced major changes. During the Ottoman rule, Bosniaks accepted Islam as their new religion and formed their own Muslim identity. Although much of the population was Muslim in Bosnia and Herzegovina, the Orthodox and Catholic religions were also practiced. After the Austro-Hungarian empire conquered the country in 1878, each one of these identities still continued to exist. In the 19th century, national movements in the Balkans caused tension as people started fighting to preserve their identities. Namely, Bosniaks who lived under Ottoman dominance for a long time, fell under Austro-Hungarian rule and were ruled by Christians for the next 40 years. During this period, Bosniaks who were shaped by Islam had tried to preserve their national identity in many ways. One of the most important ways that this was accomplished was through media. In this thesis, the Bošnjak Newspaper, which was published between 1891 and 1910, were examined. The articles which were published in the period of 1891-1901 on the Bošnjak journal, a supporter of the Austro-Hungarian administration, has been examined and role of the Newspaper in the construction of the Bosniak national identity has been reviewed.