Kadına yönelik şiddet farkındalığı oluşturmada psikoeğitimin aile işlevselliğine etkisi
The effect of psychoeducation on family functioning, in creating awareness of violence against women
  1. Tez No: 431933
  2. Yazar: PINAR MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA DÜLGERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma aile içi şiddete yönelik verilen psikoeğitim programının şiddete ilişkin tutuma ve aile işlevselliğine olan etkisini değerlendirmek amacıyla tasarlanan ön test - son test uygulamalı eğitim müdahalesi olan kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir alan araştırmasıdır. Araştırma, İzmir ilindeki belediyelere bağlı kadın dayanışma merkezlerine (İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Dayanışma Merkesi, Karşıyaka Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi, Gaziemir Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi, Bornova Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi, Buca Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi, Çiğli Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi, Narlıdere Belediyesi Pakize Ateş Kadın Dayanışma Merkezi, Konak Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi, Balçova Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi) psikolojik danışmanlık almak amacıyla başvuran evli, 15-49 yaş arasındaki 40 kadına Ağustos 2013- Kasım2013 tarihleri arasında uygulanmıştır. Psikoeğitim öncesinde kadınlara, Sosyo-demografik ve Şiddet Öyküsüne İlişkin Veri Toplama Formu, Aile İçi Şiddete Yönelik Bilgi Formu, Kadına Uygulanan Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra toplam 6 oturumdan oluşan ve ayda iki kez olmak üzere düzenlenen grup eğitimi uygulanmıştır. Psikoeğitim sonrasında Aile İçi Şiddete Yönelik Bilgi Formu, Kadına Uygulanan Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Psikoeğitim öncesinde, KUŞİTÖ uygulanan kadınların tutum puanları (X̅= 42.40±16.53), ölçek ortalamasının (X̅=57) altında olduğu görülmüştür. Bu sonuç da kadınların tutum yaklaşımlarının modern eğilim gösterdiğini göstermiştir. Psikoeğitim sonrasında KUŞİTÖ uygulanan kadınların tutum ortalamaları (X̅=30.62±6.72), ön test tutum ortalamalarına göre anlamlı düzeyde düşme göstermiştir (p0.05). Bu sonuçlar doğrultusunda; Kadına şiddete yönelik verilen psikoeğitimin etkinliği değerlendirmeye yönelik çalışmaların İzmir ili dışındaki kadın dayanışma merkezlerinde de yapılması, kadına şiddete yönelik verilen psikoeğitimin etkinliğini değerlendirmeye yönelik örneklem sayısının daha büyük olduğu çalışmalar yapılması, psikiyatri hemşirelerinin kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme ve tutum değişikliği sağlamada psikoeğitimi kullanmaları konusunda bilgilendirilmesi ve eğitilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research is crosssectional, descriptive field research which has practical pre-test - last test training invention and is designed in order to evaluate the effect of psychoeducation program, which is given intended for domestic violence, on family functioning and attitudes. The research has been applied to aged between 14 and 49, 40 women who applied to women's solidarity center connected to municipality in izmir (izmir Metropolitan Municipality Women's Solidarity center, Karşıyaka Municipality Women's Solidarity Center, Çankaya Municipality Women's Solidarity Center, Bornova Municipality Women's Solidarity Center, Buca Municipality Women's Solidarity Center, Karşıyaka Municipality Women's Solidarity Center, Bornova Municipality Pakize Ateş Women's Solidarity Center, Konak Municipality Women's solidarity Center, Balçova Municipality of Women's Solidarity center) with the aim of taking psychological consultancy between August 2013 and November 2013 dates. Before psychoeducation, socio-demographic and data collection form relating to violence story, information form intended to domestic violence, attitude scale concerning to violence against women and family assessment scale have been applied to women. Later, group education which is composing of a total of sessions and being organized twice per month has been applied. After psychoeducation, information form intended to domestic violence, attitude scale concerning to violence against women and family assesment scale have been applied again. Before psychoeducation, It has been seen that attitude points of the women (X̅= 42.40±16.53) who attitude scale concerning to violence against woman has been applied were below scale averages (X̅=57), So this result has showed that attitude approach of the women exhibited a modern tendency. After psychoeducation attitude averages of the women (X̅=30.62±6.72) who attitude scale concerning to violence against women has been applied have declined significantly(p>0.05). In direction of these results, it could be recommended to the studies in order to evaluate effectiveness of psychoeducation which is given intended to violence against women, is done also in Women's Solidarity centers outside izmir, the studies which the number of samples is greater in order to evaluate effectiveness of psychoeducation which is given intended to violence against woman is done, psychiatric nurses are informed and educated on the subject of using psychoeducation to provide informing about violence against women and an attitude change.