İstanbul Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan hilyeler ve tezhipleri
Hi̇lye-i̇ sheri̇fes and i̇llumi̇nati̇on in Istanbul Süleymani̇ye Library
  1. Tez No: 488592
  2. Yazar: HÜSEYİN KUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Levhalar Koleksiyonu'nda Bulunan Altı Adet Hilye-i Şerife kitap sanatları içerisinde önemli bir yere sahip olan hat ve tezhip sanatı bakımından incelenmiştir. Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan Hilye-i Şerifeler Türk-İslâm sanatları açısından bulundukları dönemlerine göre önem arz etmektedir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, hat ve tezhip sanatı hakkında bilgi yer almaktadır. Ayrıca tezhip sanatının kullanım alanları ile ilgili bilgiye yer verilmiştir. İkinci bölümde konuyla doğrudan ilişikli olarak, Hilye-i Şerife hakkında geniş bilgi verilmiştir. Hilyenin bölümleri, kullanılan yazı çeşitleri ve hilye tezhipleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde. Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Levhalar Koleksiyonu'nda Bulunan Altı Adet Hilye-i Şerife envanterleriyle birlikte verilerek desen, renk, dönem, motif ve üslup özellikleri bakımından ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Six Hilye-i Sherife, take place in Süleymaniye Writing Works Library Plates Collection, are evaluated in terms of their art of calligraphy and illumination in this study. Selected Hilye-i Sherifes in Süleymaniye Library reflect significance related to their production eras within Turkish-Islamic Art. In the first chapter of the thesis, information about the art of calligraphy, illumination and areas of the usage of illumination is given. In the second Chapter, Hilye-i Sherife is analyzed. The information about the sections and writing styles of Hilye, and about the art of illumination used in Hilye is given. In the Third Chapter, the history, description and catalogue section of Süleymaniye Library are introduced. Six Hilye-i Sherife in Süleymaniye Writing Works Library Plates Collection are given with their inventory, and they are examined in terms of their patterns, colors, motifs and styles.