Günaşırı değişmeli konjuge estrojen ve medroksiprogesteron asetat replasmanının kemik mineral yoğunluğu üzerindeki etkileri
Effect of continous every other day conjugated estrogen and medroxyprogesteron acetate replacement on bone mineral density
- Tez No: 48871
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ONUR KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
51 ÖZET Bu çalışma, günaşırı değişmeli olarak verilen 0.625mg konjuge estrojenle 5mg medroksiprogesteron asetat in postmenopozal kemik kaybı üzerindeki etkisini araştırmak amacı ile yapıldı. Çalışmaya 24'ü (%28.2) kontrol gurubuna (Grup-I), 30'u (%35.3) çift günlerde 0.625mg konjuge etrojen, tek günlerde 5mg medroksiprogesteron asetat alan gruba (Grup-II), ve 31'i(%36.5) Grup-II ye ek olarak her gün 500mg alan gruba(Grup-III) randomize olarak dağıtılan 100 postmenopozal hasta dahil edildi. Oniki ay sonunda L2-4 vertebra BMD si, G-I ve daha az oranda G-II de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaldı.(p=0.0000, p=0.0207). G-III de ise istatistiki olarak anlamlı bir oranda arttı.(p=0.0009) Oniki ay sonunda femur boynu BMD si G-I ve G-II de istatistiki olarak anlamlı bir oranda azaldı(p=0.0066, p=0.0003). G-III de ise anlamlı bir oranda arttı.(p=0.0029). Femur trokanter BMD si, G-I de anlamlı oranda azaldı(p=0.0056), G-II de stabil kaldı(p=0.349), G- III de anlamlı bir oranda arttı(p=0.034). Femur wards BMD si G-I ve daha az oranda G-II de anlamlı oranda azaldı (p=0.0001, p=0.0002), G-III de anlamlı olarak arttı.(p=0.0061). Serum osteokalsin düzeyindeki değişmeler 12 ay sonunda G-I de osteoblast aktivitesinde anlamlı bir artışın olduğunu gösterdi.(p=0.045). Grup-II de osteoblastik aktivite artışı engellenmiş fakat etkili bir tedaviden beklenen azalma gerçekleşmemiştir. Grup-III de ilk 6 ayda etkili bir tedaviden beklendiği gibi osteoblastik aktivite azaldı(p=0.03), ikinci 6 aydan sonra ise belli bir seviyeye inen osteoblastik aktivite stabil kaldı.52 Sonuç olarak günaşırı değişmeli olarak verilen 0.625mg konjuge estrojen ve 5mg medroksiprogesteron asetat günde 500mg kalsiyum eklendiği zaman postmenopozal kemik kaybı üzerinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This study is designed to find out the efects of every other day continous conjugated estrogens and medroxyprogesteron acetate regime on postmenopausal bone loss. Onehunred postmenopausal patients are randomly assigned into three groups: twentyfour cases(28.2%) are allocated in control group(G-I), thirty cases(35.3%) are allocated in G-II who are given continous every other day 0.625mg conjugated estrogens and 5mg medroxyprogesteron acetate and thirtyone cases(36.5%) are allocated in G-III who are given additional 500mg calcium per day as compared to G-II regime. L2-4 vertebral BMD values in G-I and to a lesser extend in G-II are reduced significantly (p=0.0000, p=0.0207) whereas, increased significantly in G-III patients (p=0.0009) at the end of 12 months. Femur neck BMD values are reduced significantly in G-I and G-II patients (p=0.0066, p=0.0003) on the other hand increased significantly in G-III patients.(p=0.0029) after 12 months follow up. Femur trockhanter BMD values are reduced significantly in G-I patients (p=0.0056), remained stable in G-II (p=0.349) and increased significantly in G-III (p=0.034) patients at the end of 12 months. Femur wards BMD values are reduced significantly in G-I and to a lesser extend in G-II (p=0.0001, p=0.0002) but increased significantly in G-III after 12 months (p=0.0061). Changes İn serum osteocalcin levels after 12 monhts showed that osteoblastik activity is increased significantly in G-I (p=0.045). In G-II patients,increase in osteoblastik activity is blunted but expected decline which is observed in effective therapy is not detected. We observed decreased osteoblastic activity as expected for an effective protocol in G-III patients after 6 months(p=0.03) and osteoblastic activity remained stable for the next 6 months.54 In conclusion; to prevent postmenopausal bone loss, e very-other day continous 0.625 mg conjugated estrogen and 5 mg medroxyprogesteron acetate regime is found to be effective when 500mg calcium per day is combined.