Siklik estradiol valerat ve siproteron esetat replasmanının postmenopozal hastalarda kemik mineral yoğunluğu ve lipidler üzerindeki etkileri
Effects of cyclic estradiol valerat and cyproterone asetate replacement therapy bone mineral density and lipids in postmenopausal women
  1. Tez No: 48870
  2. Yazar: MEHMET NEZİH BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUTAY BİBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
60 ÖZET Bu çalışma, siklik olarak verilen siproteron asetat + siproteron asetat kombinasyonunun kemik mineral densitesi, serum lipid profili ve lipoprotein fraksiyonları üzerine olan etkilerini saptamak amacı ile yapıldı. 35 postmenopozal hasta tedavi gruubna alınarak siklik olarak estradiol valerat + siproteron asetat kombinasyonu verildi. Kliniğimizde daha önceki araştırmalarda oluşturulan ve menopoz nedeniyle herhangi bbir tedavi başlanmamış hasta grup olması nedeniyle buradaki 21 hastanın verileri değerlendirilerek kontrol grubu olarak kabul edildi. On iki ay sonunda L2-4 vertebra BMD değeri başlangıç değerine göre tedavi alan grupta %1.68 artarken, tedavi almayan grupta %4.55 azaldı ve bu iki değer arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p0.05). Sonuç olarak siklik olarak verilen esrradiol valerat + siproteron asetat kombinasyonu (1-11. günler 2mg/gün estradiol valerat 11-21. günler 2mg/gün estradiol valerat + 1mg/gün siproteron asetat) postmenopozal kemik kaybı üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu gözlenmiştir. Tedavi ile61 serum lipid düzeyleri ve lipoproteinleri üzerinde estrojenin göstermesi beklenen olumlu yöndeki değişikliklerin görülmemesi siproteron asetatın bu etkiyi önlemiş olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY This study is designed to find out the effects of cyclical estradiol valerat + cyproterone asetate combination on postmenopausal bone loss, serum lipids profile and lipoprotein fractions. 35 postmenopausal women are alllocated in treatment group and these women are given cyclical estradiol valerat + cyproprotein acetate combination. Because there was a group of patients that was not treatment for postmenopausal symptoms we decide to compare the values of these groups we decide to compare the values of these groups.