Öğretim elemanlarının kariyerde durgunluk kaynaklarına ilişkin görüşleri
The opinions of faculties about resources of stagnation in career
  1. Tez No: 488717
  2. Yazar: MERVE DURUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı Akdeniz Üniversitesinde görev yapan öğretim elemanlarının kariyerlerinde durgunluğa yönelik görüşlerini tespit etmektir. Araştırma nitel ve nicel tekniklerin kullanıldığı karma yöntem araştırma desenindedir. Bu amaç doğrultusunda öğretim elemanlarının kariyerde durgunluğa maruz kalma nedenleri ile kariyerde yaşanan durgunluğa dair görüşlerinin cinsiyet, medeni durum, yaş, unvan, çalışılan örgütteki hizmet süresi, aynı unvandaki hizmet süresi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma Akdeniz Üniversitesi merkez yerleşkede 17 farklı fakültede görev yapan 310 öğretim elemanı ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğretim elemanlarına araştırmacı tarafından geliştirilen ve sekiz alt boyuttan oluşan Kariyerde Durgunluk Kaynakları Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çift Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Gruplar arasında anlamlı etkileşimlerin kaynağının saptanması için post –hoc yöntemlerinden Scheffe testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre araştırmaya katılan öğretim elemanlarından %43.87'sinin kariyerinde durgunluk yaşadığı, durgunluğun ailesel sebeplerinde çocuğun önemli etken olduğu, durgunluğun örgütten kaynaklı sebeplerinde kadro probleminin en önemli etken olduğu ve durgunluk yaşayan bireylerin daha çok doktora sonrası bu sürece girdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretim elemanlarının cinsiyet, medeni durum, yaş, unvan, çalışılan örgütteki hizmet süresi, aynı unvandaki hizmet süresi değişkenlerine göre kariyerde yaşanan durgunlukla ilgili görüşleri arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the opinions of the lecturers who are working in Akdeniz University, about their stagnation in their careers. Research is in the mixed method research model, where qualitative and quantitative techniques are used. It was examined whether the opinions of the lecturers about the reasons of exposure to the stagnation in the career and the opinions about the stagnation in the career differ according to gender, marital status, age, title, duration of service in the working organization and duration of service in the same term in accordance with this purpose. Research was carried out with 310 lecturers working at 17 different faculties in the main campus of Akdeniz University. A resources of stagnation in career scale, developed by researcher, which has eight sub-dimensions applied to the lecturers participating in research. One way analysis of variance (ANOVA) and two way analysis of variance were used in the analysis of data. The Scheffe test, which is a post-hoc method, was used to determine the source of significant interactions among the groups. The obtained data were analyzed by SPSS for Windows 23.0 programme. According to the findings, 43.87% of the faculties participating in the research had a stagnation in their career, the child was the important factor in the familial reasons of stagnation, the staff problem was the most important factor in the reasons originating from the organization and the individuals who have suffered from stagnation, mostly entered into this process at post-doctorate, are the results. It was found that there was a significant difference between the opinions of the faculties about the stagnation experienced in the career according to the variables of gender, marital status, age, title, duration of service in the working organization, duration of service in the same title.