Sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretimi ve bu süreçte kullanılan kitaplara yönelik görüşleri
Elementary teachers' literacy teaching and thei̇r opinions about the books for this aim
- Tez No: 488716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İlk okuma yazma faaliyetleri öğrencilerin gelecek yaşantılarını etkileyecek en önemli öğedir. Öğrencilerin aile ve yakın çevresinde aldıkları bilgiler belirli bir temel oluşturabilir. Ancak okul, bu faaliyetlerin bilinçli ve kurumsal olarak yürütüldüğü ortamdır. Öğrencilerin gelecekte topluma faydalı bireyler haline gelmesi bu donanıma sahip öğretmenler sayesinde olmalıdır. Uygar toplumlarda bireyin kendi uğraş alanında ilerlemesi, önemli görevlere gelmesi, gelişmiş bir okuma-yazma becerisine sahip olmasıyla mümkündür. Bundan dolayı istenilen bireyleri topluma kazandırmak bu sürecin doğru bir biçimde ilerlemesi ile mümkündür. Bu amaçla okuma yazma öğretimi çocuğa aynı zamanda yazma yeteneği ve okuma zevkini tattırmaktır. Böylece insan elde ettiği tecrübeleri ve yaşantılarını yazma becerisi aracılığıyla çevresiyle de paylaşır. Bu çalışmanın amacı, İlköğretim 1.sınıf öğrencilerine ilk okuma yazma öğretiminde kullanılan Okuma Yazma Öğreniyorum kitabının içerik yönünden yeterliliği hakkında öğretmen görüşlerini almak, öğretmenlerin ilk okuma yazma öğretimi aşamasında karşılaştıkları OYÖ kitabından kaynaklanan sorunları ortaya çıkarmak ve çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma, betimsel bir araştırma olup, Antalya ili Serik ilçesinde bulunan iki şubeli 4 okul ve tek şubeli 8 okulda gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, bu okullarda görev yapan sınıf öğretmenleri içerisinden 1. sınıf okutan 16 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak derinlemesine inceleme yapmaya en uygun yöntem olan nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak, açık uçlu sorulara dayanan yarı yapılandırılmış bireysel görüşme formları ve bireysel görüşme sorularına açıklık getirmesi için OYÖ kitabından seçilen sayfalar doküman analizi için kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının özellikleri de dikkate alınarak veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Bu veri analizine dayanarak araştırmanın bulgu ve yorumları oluşturulmuştur. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur. Araştırmada öğretmenler ilk okuma yazma öğretimi için kitabın daha anlaşılır, daha işlevsel ve görsel içerikle zenginleştirilmiş olmasını gerekli görmüşlerdir. Öğretmenler ilk okuma yazma kitabının basit, anlaşılır etkinliklerden oluşturulup hece oluşturmada yapılan hataların giderilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Literacy activities in the first grade are the most important factors to affect students' future lives. The knowledge the students acquire from their families and environment can form a certain basis for them but school is the place for these activities to be carried out more consciously and institutionally. Teachers having these qualities should prepare individuals to be useful to the society. In civilised societies, for the individuals to make progress in their own field of study and carrying out an important work can be possible on the condition that they have a developed skill of literacy. For this reason, for a society to have ideal individuals is possible if this process runs properly. For this purpose, teaching literacy is both to have the student acquire the literacy skill and experience reading pleasure at the same time. So that individuals can also share their life experiences by means of their writingskill. The goal of this study is to have teachers' opinions on the efficacy of literacy books used for literacy education in the 1st grade in terms of content, to reveal problems deriving from the literacy books during literacy education and to suggest solutions tothoseproblems. This study was conducted in 8 schools with only one section and in 4 schools with two sections in Serik, Antalya according to the holistic multiple case pattern and was conducted with 16 teachers teaching 1st grade students at those schools. In this study, individual interviews and documentary analysis were used as data collection methods. As data collection tools, semi-structured interview forms based on open-ended questions and for documentary analysis, the pictures in the literacy books were used. Data was analyzed by content analysis taking into account the characteristics of data collection tools. The findings and comments of the study were formed on the basis of this data analysis and proposals were offered according to the results of the study. In this study, the teachers considered that it is necessary for the literacy books to be more comprehensible and more functional and to be enriched by visual content as well. They also pointed out that those literacy books used in the 1st grade should be composed from simple and comprehensible activities and the mistakes made to form.