Patoloji laboratuvarında kullanılan dijital tarama sisteminin tanı kalitesine etkisi
The effect of digital scanning system used in the pathology laboratory on diagnostic quality
  1. Tez No: 488734
  2. Yazar: MELTEM ALGAN BERTALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Teknolojik gelişmeler hemen her alanda olduğu gibi sağlık alanında da etkilerini gün geçtikçe daha fazla hissettirmektedir. Dijital sistemlerin patoloji laboratuvarlarında kullanılmaya başlanması ile kanser hastalığının tanısında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmelerin en önemlileri tanı aşamasında kazanılan süre ve erişilebilirliktir. Patologların ışık mikroskopları ile gözle taradıkları kanserli hücreleri tek bir tuşla tarayan dijital sistemler, zamanla yarışan patologların işlerini hızlandırmakta ve aynı zamanda internetin olduğu her yerden bu preparatlara erişim imkanı sunmaktadır. Dijital patolojinin üzerinde durulması gereken en önemli konusu ise tanı kalitesidir. Kanserli hücreleri insan hatası olmaksızın sayan dijital mikroskoplar, tanı kalitesini de oldukça etkilemektedir. Bu çalışmada, patoloji laboratuvarında kullanılan dijital sistemlerin tanı kalitesine etkisi incelenmiştir. Çalışmada patoloji laboratuvarlarında kullanılan Ki67 ölçüm süresinin, Frozen ve Tiroid İnce İğne Aspirasyon Sitolojisi yöntemlerinin, ışık mikroskopları ve dijital mikroskoplarda verdiği sonuçların tanı kalitesine etkisi incelenmiştir. Çalışmada dijital patolojinin hata ihtimalinin insana oranla daha az olduğu baz alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments make feel its effects on by day by in the healthcare field as it is in almost every field. İmportant developments have been observed in the diagnosis of cancer with coming into use the digital systems in pathology laboratories. The most important of these developments is the time and accessibility during the diagnosis phase. The digital systems that pathologists scan with the light microscope at the touch of a single button of the cancerous cells they scan, expedite the work of pathologists racing against time, and at the same time they offer access to these preparations wherever on the Internet. The most important issue that should be considered on the digital pathology is the diagnostic quality. Digital microscopes, which count cancerous cells without human error, also significantly affect the quality of diagnosis. In this study, the diagnostic quality of digital systems used in pathology laboratory was investigated. The results of Ki67 resulting time, Frozen and Thyroid Fine Needle Aspiration methods used in pathology laboratories on the diagnostic quality of light microscopes and digital microscopes was investigated. The study assumes that the probability of error of the digital pathology is less than that of humans.