Mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerinin öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin algılanan stres düzeyi ile ilişkisinin ve etkileyen diğer faktörlerin incelenmesi
Learned resourfulness, perceived stress and related features among vocational and technical anadolu high school students
- Tez No: 488756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OFLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin, öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin, algılanan stres düzeyi ile ilişkisinin ve etkileyen diğer bazı sosyo-demografik özelliklerle (sınıf, yaş, cinsiyet, anne ve baba eğitim durumları, anne ve baba çalışma durumları, kardeş sayıları, yaşadığı yer, evde birlikte yaşadığı kişiler) ilişkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel desende kurgulanmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini 2016 – 2017 öğretim yılında, İstanbul'un Avrupa yakasında eğitim veren bir mesleki ve teknik anadolu lisesinde okumakta olan 345 kız, 89 erkek olmak üzere toplam 434 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”,“Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği ”ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin yaş, cinsiyet değişkenleri ile öğrenilmiş güçlülük düzeyi arasında fark bulunmamış (p>0.05), sınıflara göre öğrenilmiş güçlülük puanlarının anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur(F=2,876;p=0.036). Öğrencilerin anne-babanın eğitim durumu, anne-babanın çalışma durumu, kardeş durumu, evde birlikte yaşadığı kişiler değişkenleri ile öğrenilmiş güçlülük düzeyleri arasında fark bulunmamıştır(p>0.05). Öğrencilerin öğrenilmiş güçlülük puanları arttıkça algılanan stres puanlarının düştüğü saptanmıştır (r=-0,449;
Özet (Çeviri)
Study relation between learned resourcefulness levels and percived stress levels and affecting other factors among Vocational and Technical Anadolu High School students. The study is done descriptively to determine relation between learned resourcefulnes level and percived stress levels and other affecting demographic characteristic (grade level, age, parets educational status, parents work status, number of siblings, living conditionss, other living in the household) among Vocational and Technical Anadolu High school students. The universe and the sample of the resaarch consist of students in vocational and technical high school students, 343 grils, 89 boys, 434 in total, in Europion side of İstanbul, in 2016-2017 school year. Data abtained with the ''Personal İnformation Form'', ''Rosenbaum Learned Resourcefulnes Scale'' and ''Perceived Stress Scale'' containing the descriptive characteristics of the students.