Gebe kadınların aşılanma davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors influencing vaccination behaviors of pregnant women
- Tez No: 488757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, gebe kadınların aşılanma durumları ve aşılanma durumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini, İstanbul'un Avrupa yakasında hizmet veren bir özel hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine Haziran-Temmuz 2016 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzerinde olan, okuma yazma bilen ve 20 hafta ve üzeri gebelik haftasında olan, çalışmaya katılmaya istekli 125 gebe oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilmeden evrenin tamamına ulaşılmak istenmiş, ancak çalışmaya katılmak istemeyen gebelerin olması nedeniyle 102 (%82) gebe örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama işlemine başlamadan önce etik kurul onayı ve hastaneden çalışma izni alınmıştır. Veriler, sosyo-demografik özellikleri ve önceki ve mevcut gebeliklerine ait obstetrik özelliklerini sorgulayan tanılama formu ve araştırmacılar tarafından ilgili literatürden faydalanılarak hazırlanmış olan bilgi değerlendirme formu ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal Wallis testi, Man Whitney U testi ve t testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan gebelerin %60,7'si 26-35 yaş grubunda, %69,6'sı üniversite ve üzeri mezunu, %68,6'sı çalışıyor ve %47,1'inin ilk gebeliğidir. Gebelerin %41,2'sinin gebelikte aşılar konusunda doktordan bilgi aldığı, %65,7'sinin gebelik döneminde aşı yapılabilir görüşüne katıldığı ve %56,9'unun gebelikte aşıların tam olmasının önemli olduğunu belirttiği saptamıştır. Gebelerin gebelikte aşılama ile ilgili bilgi düzeyi puan ortalaması 6,65±,454 olarak bulunmuştur. Gebelerin yaş grubu, öğrenim durumu, çalışma durumu, sağlık sigortası olma durumu, kronik hastalığı olma durumu ve gebeliğinde sorun yaşama durumu ile bilgi düzeyi puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the factors influencing vaccination status and vaccination status of pregnant women. The universe of the descriptive and cross-sectional study was made up of participants from 18 to 18 years of age who were illiterate and who were 20 weeks and over in the week of pregnancy who applied to the Gynecology and Obstetrics and Gynecology Clinic of a private hospital in Istanbul, has created 125 pregnant women. It was desired to work on the universe without going to the selection of sample, but 102 (82%) pregnant sample was created because of the fact that they do not want to participate in the study. Approval of the ethics committee and work permit from the hospital were taken before the data collection process started. The data were obtained by a diagnostic form questioning socio-demographic characteristics and obstetric characteristics of previous and present pregnancies and the information evaluation form prepared by the researchers using the related literature. Number-percentage calculations, Kruskal Wallis test, Man Whitney U test and t test were used in the evaluation of the data. 60.7% of the participants were in the age group of 26-35, 69.6% were university graduates, 68.6% were working and 47.1% were the first pregnancies. It was determined that 41.2% of the pregnant women received information from the doctor on pregnancy vaccinations, 65.7% of them participated in the vaccination plan during the pregnancy period and 56.9% stated that it is important that pregnancy vaccinations are complete. The average level of knowledge level of pregnants about vaccination in pregnancy was found to be 6.65 ±, 454. There was no statistically significant relationship between age level of pregnancies, education status, working status, status of health insurance, presence of chronic illness, and the level of problem level in the pregnancy and the level of knowledge level (p>0,05).