Beslenme ve diyet polikliniğine başvuran bireylerde bitkisel ürün kullanım durumunun saptanması
Nutrition and diet clinic of the individual applicant determination of herbal products use status
- Tez No: 488776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Beykoz ilçesinde bulunan Özel Beykoz Tıp Merkezi'nde beslenme ve diyet polikliniğine, sağlıklı beslenmek veya kilo vermek amacıyla başvuran 19 yaş üzeri bireylerin; bitkisel ürün kullanım durumunu ve amaçlarını, kullanılan ürünleri, bitkisel ürünler hakkındaki görüşlerini ve bilinç düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından, 4 bölümden oluşan bireylerin genel özellikleri, sağlık bilgileri, bitkisel ürün kullanım durumunu, beslenme alışkanlıklarını sorgulayan bir anket formu uygulanmıştır. Katılımcıların araştırmacı tarafından antropometrik ölçümleri (Boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, bel-kalça çevresi) alınmıştır ve Tanıta TBF 300 adlı BIA(Biyoimpedans Analiz) cihazı ile vücut kompozisyon analizi yapılmıştır. Veriler SPSS 23 adlı istatistik programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at the private Beykoz Medical Center located in Beykoz, Istanbul province, and it was found that individuals aged over 19 who applied for nutrition and diet policlinic, to determine the status and purpose of the herbal product, the opinions about her products, the herbal products and the level of consciousness. A questionnaire form which literature and similar studies drawn up using the general characteristics of individuals which consists of 4 sections, health information, the herbal product use cases, questioning their eating habits questionnaire.was applied to the participants by the researcher. The anthropometric measurements (height, body weight, body mass index, waist-hip circumference) of the participants were taken by the investigator. Body composition analysis of the participants was performed by the researcher with the BIA (Bioimpedance Analysis) device, Diagnosis TBF300.