Obezite ve depresyon arasındaki ilişki: Diyet polikliniğine başvuran obezite tanısı almış kişiler üzerinde bir araştırma
The relationship between depression and obesity: Diet outpatient clinic who received a diagnosis of a research on obesity
- Tez No: 488777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Obezite ile depresyon arasında güçlü bir ilişki olduğu ve depresyondaki bireylerin besin tüketimlerinin psikolojik durumları ile değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı obezite ve depresyon arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Gözleme dayalı ve tanımlayıcı olarak planlanan araştırma, Şubat-Mart 2017 tarihleri arasında Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşları 19-84 arasında değişen 41 erkek ve 39 kadınla yapılmıştır. Araştırma obezite tanısı almış bireyler ile sınırlandırılmıştır. Araştırma verileri, karşılıklı görüşme yöntemi ile anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket formu; danışanların sosyo-demografik özellikleri, sigara-alkol kullanımları, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyi, beden algısı ölçeği, Beck depresyon ölçeği ve besin tüketim sıklığı testini içermektedir. Besin tüketim kaydı sonuçları, Beslenme Bilgi Sistemi (BEBİS) 7 tam versiyon programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that there is a strong relationship between obesity and depression, and the nutritional consumption of the depressed individuals varies with their psychological status. The aim of this research is to reveal the relationship between obesity and depression. The survey, which was planned as an observational and descriptive study, was conducted between February and March 2017 with 41 males and 39 females aged between 19-84 in Marmaris, Muğla. The study was limited to individuals who were diagnosed with obesity. The data of the research were collected by using the questionnaire form with the method of mutual interview. Survey form; socio-demographic characteristics, smoking status, health status, eating habits, physical activity level, body image scale, Beck Depression Scale and food consumption frequency test. Food consumption record results were evaluated using the Nutrition Information System (BEBIS) 7 full version program.