Sosyal medyanın ağızdan ağıza pazarlamaya etkisi: Üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma
The effects of social media to word of mouth: Case on students of Trakya University
  1. Tez No: 488815
  2. Yazar: BUSE CEZAİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma sosyal medya (SM) alt boyutları olan sosyal medyaya güven (SMG) ve sosyal medyanın etkileme gücünün (SMEG), ağızdan ağıza pazarlamanın (AAP) beş alt boyutu olan AAP'nin yoğunluğu, pozitif değerlendirme, negatif değerlendirme, web içeriği ve AAP'nin içeriği boyutlarına etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana kütlesini Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler öğrencileri oluşturmaktadır. Anakütlenin tamamına erişim mümkün olmadığı için kolayda örnekleme yöntemi ile 400 öğrenci seçilmiştir. Bu anketlerden 397 tanesi veri analizi yapmaya uygun bulunmuştur. Anketlerden elde edilen verilerin analizi için SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre SM'nın AAP üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ek olarak SM faktörleri, AAP'nin yoğunluğu, pozitif değerlendirme, web içeriği ve AAP'nin içeriği faktörlerini etkilemekte fakat negatif değerlendirme faktörünü etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to analyze the effect of trust in social media (SM) and effecting power of social media that are sub-dimensions of SM on intensity of word of mouth (WOM), positive valence, negative valence, web content and WOM content that are five sub-dimensions of WOM. The population of this research has been composed students of Faculty of Economic and Administrative Sciences in Trakya University. Due to the fact that it is very hard to reach all the population, simple sampling method has been used for data collection and 400 student have been selected. 397 questionnaire have been agreed to analyze. SPSS 23 software package has been used for the data obtained from the questionnaires. Results of the survey, social media is influential on WOM. In addition, factors of social media have been effected intensity of WOM, positive valence, web content and WOM content but not negative valence.