Ahmet Şerif Şerefli'nin hayatı, eserleri ve şiirlerinin incelenmesi
The analysis of Ahmet Şerif Şerefli's biography, works and poetry
- Tez No: 488814
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bulgaristan Türk edebiyatı sahasında çocuk şiirleri, şiir ve gezi yazısı türlerinde ilk Türkçe eserleri veren Ahmet Şerif Şerefli, Bulgaristan Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk kimliğinden ödün vermediği için iki yıl Sofya Cezaevinde tutuklu kalan ve çeşitli işkenceler gören Şerefli, 1989 zorunlu göçüyle Türkiye'ye gelmiş ve yazın hayatına Türkiye'de devam etmiştir. Bu çalışmada Ahmet Şerif Şerefli'nin hayatı, eserleri ve sanat telakkisini merkeze almaktadır. Çalışma,“Giriş”,“Sonuç”,“Dizin”ve“Kaynakça”dışında beş bölümden meydana gelmektedir.“Giriş”te Bulgaristan Türklerinin yaşamış olduğu göç süreçlerine dair genel bilgiler verilmiş ve Ahmet Şerif Şerefli'nin Bulgaristan Türk edebiyatı içerisindeki yeri belirtilmiştir.“Birinci Bölüm”de, Balkanlara genel bir bakış adı altında Türklerin ve Osmanlının Balkanlara geçiş süreci hakkında bilgi verilmiştir. Bunun yanında Bulgaristan Türklerinin yaşadığı bölgelere yer verilmiş, Bulgaristan Türklerinin sözlü ve yazılı eserleri ele alınmış ve Bulgaristan'da 1918-1989 yılları arasında öne çıkan sosyal ve siyasi olaylara değinilmiş, böylece Ahmet Şerif Şerefli'nin, yetiştiği siyasi atmosferin anlaşılması hedeflenmiştir.“İkinci Bölüm”de, Ahmet Şerif Şerefli'nin hayatından bahsedilmiş, çalışma hayatına dair bilgiler verilmiş, siyasi fikirlerindeki değişimlere ve mahkûmiyet sürecine değinilerek eserlerinin oluştuğu ortamın özellikleri ortaya koyulmuş ve sanatını besleyen ögelere yer verilmiştir.“Üçüncü Bölüm”de, Şerefli'nin sanat ve dil anlayışı ele alınmıştır.“Dördüncü Bölüm”de, sanatçının nazım eserleri genel bir bakış çerçevesinde tanıtılmış ve nesir eserleri tahlil edilmiştir.“Beşinci Bölüm”de ise Ahmet Şerif Şerefli'nin şiirlerinin biçim açısından ve tematik açıdan incelenmesi yapılmıştır.“Sonuç”kısmında çalışma sayesinde ortaya çıkarılmış hususlar ve bulgular dile getirilmiştir. Çalışma yapılırken Ahmet Şerif Şerefli'nin sanat anlayışının ve özellikle şairliğinin ön plana çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Şerif Şerefli is one of important names of Bulgarian Turkish Literature who created Turkish works of art such as children poems, poetry and travel writings. Because of not giving up his Turkish identity, he stayed and was tortured in Prison of Sofia for two years. He went to Turkey due to the forced migration in 1989 and continued his literature life there. This study focuses on Ahmet Şerif Şerefli's life, works and sense of art. The study consists of five chapters other than“Introduction”,“Conclusion”,“Index”and“Bibliography”. In the introduction chapter, an outline of the migration process of Bulgarian Turks is given and the place of Ahmet Şerif Şerefli in Bulgarian Turkish Literature is indicated. In the first chapter, the transition process of Turkish people and The Ottoman Empire to The Balkans is described as a general overview of Balkans. In addition to this, the territories that Bulgarian Turks live is studied, the written and the oral literature of Bulgarian Turks is described and the outstanding social and political events in Bulgaria between the years of 1918 and 1989 is mentioned in the study. By this way, understanding the political atmosphere that Ahmet Şerif Şerefli was grown is aimed. In the second chapter, Ahmet Şerif Şerefli's biography is briefly referred, his working life is mentioned and by looking into the changes in his political ideas and touching on the time of his sentence the ambiance which his art was created in is brought to the surface. In the third chapter, his perception of art and language is discussed. In the fourth chapter, Şerefli's art of poetry is presented with a general perspective and his prose works is analysed. The theme and form of his poetry is examined in the fifth chapter. In the conclusion, the aspects and findings which is brought to light by this study, is expressed. While preparing this study, bringing Ahmet Şerif's sense of art and particularly his poesy into the forefront was the main goal.