İşitme engellilerin eğitiminde kaynaştırma eğitimi: Bir meta değerlendirme örneği
Hearing impaired students in inclusive education: A meta evaluation sample
- Tez No: 488836
- Danışmanlar: PROF. YEŞİM FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Türkiye'de, kaynaştırma eğitimi alan işitme engelli öğrencileri kapsayan ve 2000-2017 yılları arasında yapılmış olan araştırmaları metodolojik olarak incelemek üzere yapılmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş çoklu durum çalışması ile desenlenmiştir. Çalışmaya dahil edilecek araştırmalar için alan yazın taranmıştır ve istenen kriterlere uygun 26 araştırmaya ulaşılmıştır. Bu araştırmalar giriş bölümünde amaç, önem ve sınırlılıklar açısından, yöntem bölümünde model, desen, evren, örneklem, veri toplama ve veri analizi açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, tartışma, sonuç bölümleri birbirleriyle olan tutarlığı açısından ele alınmıştır. Önerilere yer veren makaleler belirtilmiştir. Bu bağlamda elde edilen veriler Spss programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucu frekans ve yüzde hesaplamalarına ulaşılmıştır. Araştırmaların giriş bölümlerinin çoğunlukla uygun olarak yazıldığı gözlenmiştir. Yöntem bölümünün de çoğunlukla uygun olduğu fakat geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yeterli düzeyde olmadığı gözlenmiştir. Bulgular, tartışma, sonuç ve önerilerinde önem gösterilen bölümlerden olduğu gözlenmiştir. Genel olarak araştırmaların metodolojik yazım kriterlerine uyduğu saptanmıştır. Buna karşılık araştırmaların geçerlik ve güvenirlik analizlerine biraz daha önem verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Turkey to investigate methodologically the researches made between the years 2000-2017 covering the hearing-impaired students in the inclusive education. The study was designed with an nested case study of qualitative research methods. For the studies to be included in the study, the literature has been screened and 26 studies have been reached according to the criteria. The research has been evaluated in terms of purpose, importance and limitations in the beginning section, in terms of model, design, universe, sample, data collection and data analysis in the method section. The findings, discussion, and conclusion sections are discussed in terms of consistency with each otherThe articles containing the proposals are shared. In this context the data obtained were analyzed with the Spss program. As a result of analysis, frequency and percentage calculations are reached. It is observed that the introduction sections of the researches are written mostly as it should be. Method sections are mostly appropriate but the validity and reliability studies are not sufficient. Findings, discussions, conclusions and suggestions are important parts of researches. In general, it was determined that the researches met the methodological writing criteria. On the other hand, it is thought that some more importance should be given to the analysis of the validity and reliability of the studies.