Osmanlı ilmiye bürokrasisi'nde Maraşlılar (1879-1909)
People from Maraş i̇n Ottoman reli̇gi̇ous bureaucracy (1879-1909)
- Tez No: 488843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
XIX. Yüzyılda yapılan pek çok reformdan biri de devlet memurlarına yönelik olmuştur. II. Abdülhamid'in tahta çıkmasından sonra 1879'da Sicill-i Ahvâl Komisyonu'nun kurulmasıyla birlikte devlet kademesinde yer alan memurların sicil kayıtları tutulmaya başlanmıştır. Osmanlı ulemâsına ait yaklaşık altı bin civarında tercüme-i hal dosyası mevcuttur. Bu dosyalar daha çok Kadı, Naib, Müderris, Muallim, Dersiâm, Vaiz gibi üst düzey ilmiye mensuplarına aittir. Bu sicil dosyalarında şahsın ismi, soyu, doğum yeri ve tarihi, eğitim gördüğü okullar, memuriyet serüveni, varsa yazdığı eserler gibi muhtelif bilgiler bulunmaktadır. Bu çalışmada sicill-i ahvâl kayıtlarında yer alan 59 Maraşlı ulemânın biyografisi incelenmiştir. Böylece Maraşlı ulemânın Osmanlı bürokrasisindeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, Maraş'ın yerel tarihi ve aile tarihi araştırmalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the many reforms made in 19th Century was about state officials. After second Abdülhamid come to the throne, many state officials were tecorded by founding sici-I Ahval commission in 1879. There are nearly six thousand bigorophical files that belong to religious scholors in ottoman Empire. These files commonly belong to religious seniors such as, Kadı Naib, Müderris, Muallim, Dersiâm ve Vaiz These registration files contaın various information such as name of the person, place and date of birth, educatıonal information, official duty and written pieces if available. In this study, taking place in Sicil-iAhval records biographics at 59 religious scholors from Maraş are investigated so, it is tried to introduce the place and importance of religious scholrs of Maraş in Ottoman bureauuciary This study aims to contribute to the researches about Maraş's native and famıly history.