Omuz periartritinde iki farklı supraskapular sinir bloğu tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of two different suprascapular nerve block techniques in schoulder periarthritis
- Tez No: 48885
- Danışmanlar: DOÇ.DR. JALE TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada klinik olarak omuz periartriti tanısı almış hastalarda farklı iki teknik ile supraskapular sinir bloğu uygulamasının sonuçlan değerlendirildi. Periartrit tanısı alan toplam 41 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar rastgele seçilerek iki gruba ayrıldı. İlk grubu oluşturan 21 hastaya Wertheim ve Rovenstein tarafından tarif edilen çizim yöntemi ile, diğer gruptaki 19 hastaya EMG kılavuzluğunda supraskapular sinir bloğu uygulandı. Sinir bloğu için 10 mi %1' lik lidokain kullanıldı. Hastaların blok öncesi, bloktan 10 ve 60 dakika sonraki tüm yönlerde aktif ve pasif omuz eklem hareket açıklığı ve vizüel ağrı skoru değerleri kaydedildi. Bunların grup içi ve gruplar arası değişimi incelendi. Pasif glenohumeral abduksiyon, pasif total abduksiyon, pasif ve aktif ekstansiyon, pasif ve aktif internal rotasyon ve eksternal rotasyonda grup etkisi anlamlı bulundu. Tüm pasif ve aktif eklem hareket açıklıklarında zaman etkisi anlamlı bulundu. Pasif glenohumeral abduksiyon hariç tüm pasif hareketlerde grup-zaman etkileşimi anlamlı olarak saptandı. Vizüel ağrı skorunda ise zaman etkisi ve grup-zaman etkileşimi anlamlı bulundu. Bu sonuçlarla supraskapular sinir bloğunun periartrit vakalarında ağrının giderilmesi ve omuz hareket açıklığının arttırılmasında etkin bir yöntem olduğuna, EMG kılavuzluğundaki uygulamanın çizim yöntemine üstün olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY In this study, the results of two different suprascapular nerve block techniques used in patients who were clinically diagnosed as shoulder periarthritis, were evaluated. Forty- one patients having the diagnosis of shoulder periarthritis were included in the study. Patients chosen randomly were divided into two groups. Suprascapular nerve block using the drawing technique described by Wertheim and Rovenstein was applied to 21 patients, ENMG guided technique was applied to the remaining 19 patients. Suprascapular nerve block was performed using 10 ml of 1% lidocaine. Active and passive shoulder range of motions, visual pain scores of the patients before the block, 10 minutes and 60 minutes after the block were recorded. Their between subjects and within subjects variances were examined. Group effect was statistically significant in passive glenohumeral abduction, passive total abduction, passive and active extension, passive and active internal, external rotations. Time effect was statistically significant in all passive and active range of motions. Group-time interaction was statistically significant in all passive range of motions except passive glenohumeral abduction. Time effect and group-time interaction were statistically significant in visual pain score. It was concluded that suprascapular nerve block was an effective technique in reducing pain and increasing shoulder range of motion in periarthritis, and ENMG guided technique was superior to drawing technique.