Ankilozan spondilit hastalarında diz, ayak bilek fleksör ve ekstansör kas gruplarının izokinetik yöntemle incelenmesi
Isokinetic testing of knee, ankle flexor and extensor muscle groups in ankylosing spondylitis patients
- Tez No: 48884
- Danışmanlar: PROF.DR. VESİLE SEPİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Ankilozan Spondilitte kas tutulumunun varlığı, dağılımı ve olası mekanizmalarını araştırmak üzere 27 erkek AS hastası ve aynı yaş, boy, vücut ağırlığı ve fiziksel aktivite düzeyine sahip 27 sağlıklı erkek kontrol olgusunda diz ve ayak bilek fleksör ve ekstansör kas grupları izokinetik yöntemle incelendi. Elde edilen izokinetik parametrelerle akut faz reaktanları ESH ve CRP, sabah tutukluk süresi, Lomber Schober, Göğüs ekspansiyonu ve hastalık süresi arasında korelasyon arandı. Hasta grubundan elde edilen izokinetik veriler kontrol grubu ile karşılaştırıldığında incelenen tüm kas gruplarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı güç kaybı saptandı. Güçsüzlük düşük açısal hızlarda daha belirgindi. Kas gruplarındaki güç kaybı farklılıklar göstermekteydi. Tendonlarında sık entezit bildirilen kaslarda güçsüzlük daha belirgindi. Ayak bilek dorsi / plantar fleksiyonu maksimal tork oranındaki plantar fleksörler aleyhine bozulma, bu ilişkiyi desteklemekteydi, izokinetik parametrelerle ESH, CRP ve sabah tutukluk süresi arasında korelasyon saptanmazken L. Schober, Göğüs ekspansiyonu ve hastalık süresi ile diz ekstansör ve fleksör MTVA %'leri arasında pozitif korelasyon gözlendi. Tüm bu bulguların ışığında AS'te kasları etkileyen kronik ve hastalık progresine paralel bir sürecin kas güçsüzlüğüne neden olduğu sonucuna varıldı. Diğer bir sonuç güçsüzlükte AS'in karakteristik lezyonu olan entezitin rolü olduğuydu. Primer olarak kasları tutan hafif düzeyde bir miyopatinin varlığının ise histopatolojik ve histokimyasal araştırmalar sonucu ortaya konabileceği düşünüldü. Bu ve bundan önceki çalışmalara dayanarak günlük aktivitelerdeki hızlarda yapılacak orta dirençli izokinetik ve izotonik kas güçlendirme egzersizlerinin özellikle plantar fleksörlere ağırlık verilerek uygulanmasının, hastaların günlük yaşamlarında uzun, statik kasılma gerektiren aktivitelerden kaçınmalarının sağlanmasının ve hastaların uygun biçimde non-steroid anti inflamatuar ilaçlarla tedavi edilmelerinin yararlı olacağına karar verildi.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY 27 male Ankylosing Spondylitis (AS) patients and 21 male healthy volunteers matched by age, height, body weight and physical activity level underwent isokinetic knee and ankle flexor and extensor muscle testing to determine if there was muscle involvement in AS. We also investigated its distribution and possible mechanisms. We looked for presence of correlation between isokinetic values and acute phase reactants (ESR, CRP), morning stiffness duration, Lomber Schober and chest expansion measurements and disease duration. By comparing the isokinetic values of patient and control groups, statistically significant weakness was found in all muscle groups tested in patients. The weakness was more prominent in slow angular velocities. The level of weakness was changing in different muscle groups. The muscles whose enthesis were frequently involved in AS were weaker. Abnormal dorsi / plantar flexor peak torque ratio, which indicated prominent weakness of plantar flexors further supported this relationship. ESR, CRP and morning stiffness duration did not correlate with isokinetic values. Knee flexor and extensor peak torque / body weight ratios were significantly correlated with L. Schober, chest expansion and disease duration. These findings indicated a chronic process which was parallel to disease progression as the cause of muscle weakness in AS. Determination of the major role of enthesitis on the muscle weakness in AS was another important result of this study. Presence of a low grade myopathy which involves muscles primarily in AS can be clarified by histopathological and histochemical investigations. In view of the results of the present and previous studies we recommend muscle strengthening programs which include isokinetic and isotonic exercises performed in speeds similar to the ones involved in daily activities especially for plantar flexors. Prolonged static muscle contractions must be avoided in both daily life and exercise programs. Appropriate non-steroid anti inflammatory drug administration is essential in this group of patient.