XIX. Yüzyılda Giresun şehrinde vakıflar
XIX. Century waqfs in Giresun city
- Tez No: 488870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Osmanlı Devleti'nin sosyal, ekonomik ve kültürel tarihinin anlaşılması açısından önemli bir kaynak olan vakıf müessesenin, Giresun'da gösterdiği faaliyetleri inceleyerek şehrin, XIX. Yüzyıl boyunca sosyal, ekonomik ve kültürel yönden gelişimi gösterilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de şehir tarihçiliği olması gereken noktadan oldukça uzaktır. Ancak son zamanlarda bu konuya olan ilginin artması şehirlerin siyasi tarihinin yanında sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan da araştırılması yolunu açmıştır. Giresun'da konu olarak vakıflar üzerine önemli çalışmalar yapılmıştır. Ancak vakıfların bir asır boyunca şehirdeki rolü bir bütün halinde ele alınmamıştır. Bu çalışma da vakıf eserlerine ait belgeler ve döneme ait kaynakların yanında yapılan akademik çalışmaların yardımıyla şehrin XIX. Yüzyıldaki siyasi tarihinin dışına çıkılarak sosyal, ekonomik ve kültürel tarihi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
By examining the waqf institution, Giresun, which is an important source for understanding the social, economic and cultural history of the Ottoman State, throughout the centuries, social, economic and cultural development has been tried to be demonstrated. City historiography in Turkey is far from the point it should be. However, the recent interest in this issue has opened the way for the investigation of history in terms of social, economic and cultural as well as the political history of the cities. Important work has been done on waqf in Giresun as a subject. However, the role of waqfs for a century in the city has not been taken as a whole. In this study, with the help of the academic works done besides the documents belonging to the waqf and the sources of the revolutions, The social, economic and cultural history of the century has been tried to be revealed by going beyond the political history.