İçsel ve dışsal pazarlama üzerinde iletişimin rolü: Total Oil Türkiye A.Ş bayileri üzerinde bir uygulama
The role of communication on internal and external marketing: case study on dealers of Total Oil Turkey Inc.
  1. Tez No: 488871
  2. Yazar: TUĞÇE ARSLAN ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütlerin iç müşterilerine yani çalışanlarına yönelik olan içsel pazarlama ve dış müşterilerine yönelik olan dışsal pazarlama faaliyetleri üzerinde iletişimin rolünü tespit etmektir. Araştırmanın hipotezleri doğrultusunda Total Oil Türkiye AŞ'ne bağlı SADAŞ dolum tesisinden yakıt alan 40 istasyonda çalışanların eğitim durumlarına, pozisyonlarına ve deneyimlerine göre karşılaştırılmaları yapılmaktadır. Araştırmaya yönetici, pompa görevlisi, market görevlisi ve yıkama görevlisi olmak üzere toplam 220 çalışan katılmıştır. Çalışanlara anket uygulanmış ve anket sonuçları SPSS 24.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Buna ek olarak görüşme formu hazırlanarak 60 yakıt tüketicisinin sektörde lider ilk beş firma arasından görsel olarak en ilgi çekici olanı seçmeleri istenmiştir. İlk olarak örgütsel iletişim, içsel pazarlama ve dışsal pazarlama ilişkileri incelenmiştir. Değişkenler arasında pozitif yönlü ilişkiler olduğu saptanmıştır. Daha sonra örgütsel iletişim, içsel pazarlama ve dışsal pazarlama alt boyutları belirlenmiş ve çalışanların deneyimlerine, pozisyonlarına ve eğitim durumlarına göre farklılaştıkları tespit edilmiştir. Görüşme sonuçlarına göre ise firmanın seçtiği en son görünüme sahip olan Total bayilerinin tüketiciler tarafından daha çok tercih edilebilir olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the role of communication on internal marketing activities for employees and external marketing activities for customers. In line with the research hypothesis, comparisons are made according to the educational status, positions and experiences of employees from 40 station which are fueled by the SADAŞ filling facility of Total Oil Turkey Inc. A total of 220 employees, including manager, pumper, market officer and washing officer, participated in the survey. A survey was applied to the employees and the results of the survey were analyzed statistically using the SPSS 24.0 program. In addition, an interview form was prepared and 60 fuel consumers were asked to select the most visually attractive ones among the top five companies in the sector.Firstly, relationship between organizational communication, internal marketing and external marketing has been examined. Positive relationship was found between variables. Subsequently, organizational communication, internal marketing and external marketing sub-dimensions were determined and they were found to differ according to the employees' experiences, positions and educational status. According to the interview results, it is seen that the Total gas stations which have the latest view chosen by the firm are more preferable by consumers.