Sistem teorisi bağlamında sanat nesnesi ve eşleme
Object of art in the context of systems theory and mapping
- Tez No: 488915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF ÇELEBİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez, 1950'li yıllarda temelleri atılmış disiplinlerötesi bir çalışma alanı olan Sistem Teorisi'nin“sistemik yaklaşımını”kullanarak 20. Yüzyıl Batı Sanatındaki kırılmalarla belirginleşmiş sorunsalları inceler. Sanatın tanımı, sınırları ve bir sistem olarak evrimi, dinamik sistemlere özgü“karmaşıklık”,“özüretim”,“işlemsel kapalılık”ve“belirme”kavramlarıyla ele alınmaktadır. Mekanik bir evren modeli ve kapalı sistemlerin geleneksel sanat görüşleriyle olan bağı; bu bağın Avangart yapıtlarla değişime uğraması ve sanat yapıtı anlayışının, statik bir nesneden performatif bir etkinliğe doğru aldığı yol, tezin temel izleğini oluşturmaktadır. Bu bağlamda geleneksel biçimcilik anlayışlarının eleştirisi ve sistemik yaklaşımla uyumlu bir biçimciliğin sunumu gerçekleştirilmektedir. İki farklı alan arasındaki bağıntıların gösterilmesi yoluyla gerçekleşen“eşleme”, sanat yapıtının bir sistemde kavranması, sistemleri işaret etmesi ve sistemler arasında yapısal benzerlikler kurmasını sağlayan temel bir kavram olarak, tezin hem şekilsel yapısını belirlemekte hem de bir konu olarak“fark”,“işaretleme”ve“izomorfizm”bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the significant fractures in 20th century Western Art through the“systemic approach”of the System Theory, an interdisciplinary field of studies conceived in the 1950s. The definition of art, its boundaries and its evolution as a system is being addressed through concepts pertaining to dynamical systems, such as“complexity”,“autopoiesis”,“operational closure”and“emergence”. The model of a mechanical universe, and the bond between such systems and traditional views of art; transformation of this bond through works of avantgarde art and the trajectory of the works of art from a static object to a performative activity constitute to the main general theme of the dissertation. In this context, it consists of a critique of traditional formalism and a presentation of a formalism that is compatible with the systemic approach. Allowing the apprehension of the work of art within a system, its signification of systems and constructing structural similarities between systems, the“mapping”that occurs through the demonstration of links between two distinct fields, designates the formal structure of the dissertation as a concept, as well as being examines in the context of“difference”,“signification”and“isomorphism”as a topic