İlk dönem sûfilerine göre tevekkül anlayışı
According to the first period sufis' tawakkul (Reliance) understanding
- Tez No: 488940
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NECMETTİN BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tasavvufî düşüncede tevekkül önemli bir kavramdır. Tevekkül kalple ilgili bir hâl olduğu için çalışmaya engel değildir. İmanla bağlantılı olan tevekküle, Allah'a tam manada teslimiyet göstermeden ulaşılamayacağı açıktır. Rızık temin etmek düşüncesiyle çalışmak, hastalıkları tedavi ettirmek ve dünyevî pek çok işte tevekkülün yanlış anlaşılması, fert ve toplum hayatında telafi edilmesi imkânsız düşüncelerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu bakımdan tevekkülün doğru anlaşılması Müslümanların içerisinde bulunduğu geri kalmışlıktan kurtulup ilerlemesine büyük katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada tevekkülün anlamı, Kur'an ve hadislerde nasıl anlaşıldığı üzerinde durularak zâhid ve sûfilerin tevekküle bakış açıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Özellikle ilk devir sûfîlerinin kavrama yükledikleri anlam ve tedbiri elden bırakmayan tavırlarının irdelenmesine özen gösterilmiştir. Bunlara ilaveten tevekkülle yakın anlamda kullanılan zühd, teslimiyet ve tefviz terimlerine de kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tawakkul (Reliance) in thought of Sufism is an important concept. It is not a hindrance to work because it is a related to heart. It is clear that it can not be reached to Tawakkul related with faith without full submission to Allah. Working with thought to provide sustenance, treating illnesses and misunderstanding of trust in many worldly affairs cause inevitable thoughts to be recovered in individual and community life. From this point of view, the correct understanding of tawakkul will greatly contribute to the recovery of Muslims from their backwardness. In this study, it was tried to determine the perspectives of Zahid and Sufi for tawakkul, by emphasizing the it's meaning in Qur'an and hadiths. In particular, attention has been given to the meaning of the first period Sufis and the their attitudes that they giving priority for precaution. In addition to these, the terms zuhd, submission and tefviz, which are used in close sense with the tawakkul, are also briefly mentioned.