Nefret söylemi inşasında sosyal medyanın rolü: Ekşi Sözlük örneği
The role of social media in the content of hate speech: Example of Ekşi Sözlük
- Tez No: 489026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gündelik hayat içerisinde çeşitli nefret söylemlerinin yoğun olarak üretildiğini ve bu söylemlerin farklı mecralarda paylaşılması ile yeniden üretildiğini söyleyebiliriz. Sosyal medyanın gün geçtikçe önem kazanması ile birlikte sosyal medya platformlarında da nefret içerikli paylaşımların yapıldığı görülmektedir. İnteraktif bir yapıya sahip olan söz konusu araçlar yapısı dolayısı ile güncel konuların paylaşılmasına ve konu ile ilgili yorumların yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, sosyal medya ve nefret söylemi ilişkisini incelemek amacı ile sosyal medya araçlarından“sözlükler”içerisinde en çok kullanım alanına sahip Ekşi Sözlük'te üretilen ve dolaşıma sokulan nefret söylemleri ele alınmaktadır. Ekşi Sözlük bağlamında sosyal medyada giderek artan nefret söylemine dikkat çekerek, çalışmanın örneklemi olarak belirlenen ''Suriyeli Sığınmacılar'' başlığı altında kullanıcıların önyargıları, hoşnutsuzlukları ve tahammülsüzlüklerinin yanısıra bir arada yaşamayı yok eden, başkalarının haklarına müdahalede bulunmayı ve adaletsizlikleri teşvik eden yorumların hangi biçimlerde ifade edildiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Sözü edilen başlık altında yazılan 3200 entry'nin %10'u çalışmaya dahil edilerek şükela modu altındaki 320 entry içerik analizi yöntemiyle kategorize edilerek çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In daily life, we can easily say that various discasses of hatred are produced intensively and that these discourses are reproduced by sharing in different circles. İncreasing the importance of social media with hatred sharing is seen on social media too. Due to the structure of the vehicle, which has an interactive structure. By the way it also allows sharing of current topics and commentate on this subject. İn this study, it's aimed to canvass the relation social media and the hatred speech which is produced in Ekşi Sözlük and circulating in the most usage field of“dictionaries”from social media tools are discussed under the“Syrian Refugee Seekers”which is defined as a sampling of the study the prejudices, dissatisfaction and intolerance of the lives of others, the invervention in rights of others and the ways in which interpretations encouraging injustice are expressed. %10 of the 3200 entries written under the mentioned heading were included in the study and categorized by 320 entry contenant analysis method under“Şükela Mode”.