Ciner Grubunun ekonomi politik yapısı
The economy politics stracture of Ciner Group
  1. Tez No: 489025
  2. Yazar: BÜNYAMİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NARİN TÜLAY ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İşletme, Journalism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'de gazetecilik Avrupa'ya kıyasla daha geç başlamış ancak Avrupa ve bütün dünyada 20. yüzyılda yaşanan değişimlere ayak uydurmuştur. Bu değişimler daha çok basının ekonomi politik anlamda sahipliği noktasında önemli olmuştur. 1980 yılında yayınlanan 24 Ocak Ekonomik İstikrar Programı, Türkiye'de basının yaşadığı değişimin başlangıç noktasını oluşturmuştur. Özellikle 1980'li yıllarda ekonomideki liberalleşme hareketleriyle birlikte basın dışı sermaye alana giriş yapmıştır. Ticari televizyonların yayın hayatına girmesiyle birlikte“medya”konumuna geçen Türk basını büyük holdinglerin ilgisini çekmeye başlamıştır. 1980'li yıllarda başlayan bu süreç bugün Türk basınını neredeyse tamamı büyük holdinglerin kontrolünde olan bir yapı haline getirmiştir. 1980 sonrası Türk basınının ekonomi politik yapısını inceleyen bu çalışma, Ciner Yayın Holding'i ele almaktadır. Ciner Yayın Holding, Ciner Grubu bünyesinde yer alan birçok iş kolundan sadece birisidir. Çalışma aslında iki ayrı medya grubunu incelemektedir. Bu durum Ciner Grubu'nun sahipliğinde olan medya organlarının değişmesinden kaynaklanmaktadır. Ciner Grubu, 2000 yılında Sabah Yayıncılık A.Ş.'ye %50 ortak olarak medyaya girmiştir. Bir anlamda Aydın Doğan'ın Milliyet'i satın almasıyla başlayan basın dışı patronların son halkası Turgay Ciner olmuştur. Türk medyasının büyük medya grupları içerisinde yer alan Sabah Grubu, gazeteci kökenli bir patrondan bir holding patronuna aktarılmış ve Türk medyasının holdingleşmesi tamamlanmıştır. Sabah-ATV'nin eski patronu Dinç Bilgin'in Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) Turgay Ciner ile ortak olduğunu gösteren belgeler sunması sonrası TMSF Ciner'in Merkez Medya Holding'ine el koydu. Daha sonra Ciner Grubu ve TMSF arasında yapılan anlaşma ile bazı medya organları Ciner Grubu'na iade edildi. Ciner Grubu, gazeteci Ufuk Güldemir'in kurduğu HaberTürk markasını satın alarak medya alanında var olmayı sürdürmüştür. Bu çalışma Ciner Yayın Holding'i Sabah-ATV dönemi ve Haber Türk dönemi olarak iki ayrı başlık altında incelemiştir.
Özet (Çeviri)
The journalism in Turkey began lately as compared to Europe, however, Turkey kept up with all the changes which occured in all over the world in the 20th century. Those changes are mostly important in terms of economic and political possession of press. The January Economic Stability Programme which published in 1980, has been the starting point of the changes that Turkish press lived. Especially, in 1980s with the movement of economic liberalization the capital which is not related to press took place in the field. With the beginning of commercial channels to broadcasting life, Turkish Press which turned into Media attracted big companies. This study, which examines the economic politic structure of Turkish Press after 1980, took Ciner Group as sample. Ciner Publication Holding is one of the branch of industries within the Ciner Group. Actually, this study examined two different media group. This situation is because of the change of media organs of Ciner Group. Ciner Group started its media life with the purchase of Sabah Publication Incorporated Company (IC). The last chain of non-press related bosses, which started when Aydın Doğan purchased Milliyet, was Turgay Ciner. Sabah Group, which is one of the big media groups of Turkish Media, passed from journalism related boss to non-press related boss and the conglomerate of Turkish Media has been completed. After Dinç Bilgin, who is ex-owner of Sabah-Atv, presented documents which are proof of the partnership of Dinç Bilgin and Turgay Ciner to Saving Deposit Insurance Fund (SDIF) , SDIF confiscated to central media holding of Ciner Group. After that, with the agreement between Ciner Group and SDIF some media organs handed back to Ciner Group. Ciner Group, survived in media field by purchasing HaberTurk which is founded by journalist Ufuk Güldemir. This study examined Ciner Group by dividing it into two sub-groups which are Sabah-ATV and HaberTurk.