İcra ve iflas Hukukunda borç ödemeden aciz belgesi
The proof of insolvency in Enforcement and Bankruptcy Law
- Tez No: 489042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Borç ödemeden aciz belgesi, alacağın borçludan cebri icra yolu ile tahsili girişiminde, girişiminin tam anlamıyla başarı ile neticelenmediğini gösterir bir belgedir. Bu durum hem haciz takibi için hem de iflas takibi için geçerlidir. Her iki takip türünde de alacağına tam olarak kavuşamamış alacaklılar için düzenlenir. Bu çalışmada borç ödemeden aciz belgesinin incelemesi, cüz‟i icra hukuku (haciz) ve külli icra hukuku (iflas) perspektifinde yapılacaktır; fakat cüz‟i icra hukukndaki aciz belgesi daha ayrıntılı incelenecektir. Doktrin ve Yüksek Mahkeme kararları eşliğinde borç ödemeden aciz belgesi kavramı, bu belgenin etki alanının icra ve iflas hukuku ile ispat hukuku bakımından sınırları, tanzim edilme koşulları ve koşulların gerçekleşmesi halinde hangi makam tarafından ve ne şekilde düzenleneceği ele alınacaktır. İcra hukukundaki aciz belgesinin meydana getirdiği sonuçlar sadece icra ve iflas hukuku ile sınırlı değildir, diğer özel hukuk dallarında ve kamu hukukunda da bazı sonuçları mevcuttur. Aciz belgesi ile yeniden icra takibi yapılabilmesi, bu belgenin yeni takipte arz edeceği özellikler, hacze iştirak kurumu ve tasarrufun iptali davası ile bağlantısı, hukukumuzda yeni bir uygulama olan aciz belgesi sicilinin işleyişi incelenecektir. Öte yandan özel hukukta ve kamu hukukunda sonuç bağlanan diğer hükümlere de değinilecektir. Ayrıca hukuk sistemimizde mevcut borç ödemeden aciz belgesine benzer başka belgeler ile karşılaştırması yapılacaktır. Kanun koyucu, kanunda sayılan şartların mevcudiyeti ile haciz tutanağını da borç ödemeden aciz belgesi niteliğinde kabul etmiştir. Haciz tutanağı, borçlunun haczi mümkün hiç malının olmadığını gösteriyorsa borç ödemeden aciz belgesinin doğurduğu tüm sonuçları meydana getirecek, haczedilen malların alacağı karşılamayacağını gösteriyorsa ise etkisi çok daha kısıtlı olup“geçici aciz belgesi”olarak adlandırılacaktır. İflas hukukunda düzenlenen aciz belgesi, bu yolun kendine has özelliklerinden dolayı düzenlenmesi ve içeriği farklılık arz etmektedir. Bu gerekçelerden ötürü ortaya çıkardığı neticeler de, icra hukukundaki aciz belgesi ile birebir aynı değildir.
Özet (Çeviri)
The proof of (debt) insolvency is a certificate which shows that the debt collection attempt is not fully accomplished during the creditor's attempt to collect the debt from the debtor by the compulsory executive proceeding. It applies to both debt enforcement proceeding and bankruptcy proceeding processes. It is created for the creditors who could not successfully manage to collect the debt. In this thesis, the study of proof of (debt) insolvency will be done in the enforcement law and bankruptcy law, but the proof of insolvency in enforcement law will be worked through. Specifically, it will address the followings: the concept of proof of insolvency accompanied by doctrine and Supreme Court orders; the coverage of this document where the boundaries are drived from the enforcement and bankruptcy law and the law evidence; the proceeding conditions that may occur and when these conditions may in fact occur, which agency will be responsible and how they are issued. Outcomes from created of the insolvency proof in enforcement law are not only limited to the enforcement and bankruptcy laws, but also some outcomes are possible in other private law branches and public laws. In this thesis, some detailed analysis will be on new executive proceeding by the insolvency proof, present properties during it's new proceedings, its legal relation with participation to an attachment and action for rescission of disposition, registry of insolvency proof which is rather new application in our laws. In addition, other judgments coming from its use in private and public law will be presented. Furthermore, it will be compared to the existing certificates similar to the proof of (debt) insolvency which are currently present in our judicial system. Law maker may adopt a minutes of attachment as the proof of (debt) insolvency as long as it satisfies the existing legal conditions. If the minutes of attachment shows that the debtor does not possess any of leviable property it will have the same outcome as the proof of (debt) insolvency. Similarly, if the distrained goods do not cover the total debt it will be named as“Proof of Interim Insolvency”which will have much restricted scope. The insolvency proof prepared in bankruptcy laws has several different organizational and core features due to its specific bankruptcy proceeding. Therefore, its outcomes are not the same as the ones from the insolvency proof of the enforcement law.