İslam kelamında kadının peygamberliğinin imkanı
Possibility of women prophethood in İslam kelam
  1. Tez No: 489071
  2. Yazar: MUSTAFA KARATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ MUSAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kelam ilminin temel konularından birisi hiç şüphesiz nübüvvettir. Nübüvvet ise Allah'ın insanlar arasından takdir ettiği kullarından dilediğini bu göreve seçmesiyle gerçekleşir. Bu görevi Allah erkeklere verebileceği gibi kadınlara da vermesi muhtemeldir. Bu konu hakkında Kelam alimleri ihtilafa düşmüşlerdir. Bir kısım kadınların sadece nebi olabileceğini söylerken diğer bir kısımsa ne nebi nede rasul olarak kadından peygamber gelmeyeceğini savunmaktadırlar. İmam Eş'arî, Âmidi, Kurtubî, İbn Hazm gibi bazı âlimler Hz. Meryem, Hz. Musa (a.s.)'ın annesi gibi bazı kadınların nebi olmalarını muhtemel görürlerken, Mâturidiyye ise erkek olmanın nübüvvette şart olduğunu kabul eder. Nübüvvet tebliği, sorumluluğu, meşakkati, sabrı, azmi içinde barındıran yüce bir görevdir. Yer yüzünün en şerefli varlığı olarak yaratılan insanın bu ulvi görevde beraber görev alması muhtemeldir. Çünkü İnsan, iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırma hususunda kadın erkek aynı sorumluluktadır. Ayrıca Allah'ın kanunlarını yeryüzünde hâkim kılma hususunda da aynı sorumluluğu taşımaktadırlar. Allah ve Resulü bu konuda hiçbir ayrım yapmazken söz konusu kadının peygamberliği olunca daha pasif bir kadın imajı çizilmektedir. Bu da Kur'an'ın ve Hadislerin ruhuna uymayan bir kadın profili çizmektedir. Bunun ise yanlış bir tutum olduğu kanaatindeyiz. Anahtar Kelimeler Kadın, Kadının Peygamberliği, Nebi, Resul, Halife.
Özet (Çeviri)
One of the basic subjects of the Kalam is undoubtly prophethood. Prophecy takes place when God chooses for this mission some His servants whom He appreciates among people. Kalam scholars have diasagreed with among them about this matter. While some of them said that women could only be“nabi”, some others argued that never could women be prophet either“nabi”or“rasul”. Several scholars such as Imam Ash'ari, Qurtubi, Ibn Hazm thought that certain women might be possible as Saint Mary and mother of Prophet Moses, but Maturidi scholars accepted that being man was necessity to be prophet. The prophecy is a supreme duty which inholds responsibility, trouble, patience and determination. It is probable that the person created as the most honorable being of the place will work together in this subordinate position. Because human, man or women, has the same responsibility for ordering good and for distancing him from evil. They also bear the same responsibility for making dominant the rule of God over the earth. While God and His Messenger do not make any distinction in this matter, it has been drawn the image of more passive woman about prophecy of woman. This is a woman profile that does not fit the spirit of the Qur'an and the hadiths. We believe that this is a wrong attitude. Keywords Woman, Prophecy of Woman, Nabi, Rasul, Caliph.