Koinonikon zoon: The place of friendship in classical and early monastic community building
Koinonikon zoon: Antikite ve erken manastır geleneğinde topluluk inşasında arkadaşlığın yeri
  1. Tez No: 489120
  2. Yazar: BERAT MELİH KALENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVID EWAN THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, üç Antik Yunan filozofunun—Sokrates, Platon ve Aristoteles'in—ve—yalnızca değilse bile başta Aziz Pakhomios ve çağdaşları olmak üzere—kimi Çöl Büyüklerinin ve iki büyük manastır yasamacısı olan Aziz Vasilios ve Aziz Yuhanna Kassianos'un yapıtlarında arkadaşlık kavramının önemini incelemektedir. Bu çalışmada manastır arkadaşlığı, Hristiyan arkadaşlığı ile örtüştüğü noktalar olsa bile ondan—kaynaklanan ama—ayrılan bir olgu olarak ele alınmıştır. Kendilerinden önce sözü geçen iki yazar grubundan da etkilenen son iki yazarın, yani Vasilios ve Kassianos'un öğretileri, öncülleri olan iki etki kolunun bir bireşimi olarak değerlendirilmiş ve bütün bu kaynaklardan yola çıkarak yeniden oluşturulabildiğince arkadaşlık idealleri irdelenerek, bu ideallerin topluluk inşası konusundaki yeri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the significance of the concept of friendship in the works of three Classical Greek philosophers—Socrates, Plato, and Aristotle—and various Desert Fathers—mainly, but not only, Pachomius and his contemporaries—and two important monastic legislators—St. Basil the Great and St. John Cassian. It considers monastic friendship to be a distinct phenomenon which overlaps with—and takes root from—but is not the same thing as Christian friendship. Since the two last figures, Basil and Cassian, were influenced by the two former groups of writers in question (that is, classical and Egyptian), this work treats the teachings of Basil and Cassian as the synthesis of both influences, and, by examining the ideals of friendship as can be reconstructed from all these sources, it offers an assessment of the place of these ideals in terms of community building.