Youtube vlogs, stardom and LGBTQ community
Youtube vlogları, yıldızlık ve LGBTQ topluluğu
  1. Tez No: 489121
  2. Yazar: CİHAN AKIN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, öz-temsil ve yakınlık kurma konularında YouTube vloglarının ve vloggerların, ana akım medya karşısındaki artan önemini araştırmaktadır. Araştırma, özellikle, LGBTQ kişilerin açılma videolarında kullanılan söylemler aracılığıyla edindiği görünürlük ve kültürleşme faktörleri üzerinden ortaya çıkan cinsel kimlik ve iletişim gelişimine odaklanıyor. Bu çalışma aynı zamanda, YouTube'un izleyiciler için rol modeli haline gelen internet ünlüsü üretme potansiyelini ve bu yıldızların LGBTQ farkındalığını daha da artırmak için şöhretlerinin beraberinde getirdiği gücü hangi şekillerde kullandıklarını açıklıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the rising importance of YouTube vlogs and vloggers against mainstream media organs in terms of self-representation and affiliation. The research specifically focuses on LGBTQ individuals' sexual identity and communication development created by coming out videos while establishing visibility and acculturation for the LGBTQ community through the discourse being used. The study also shows YouTube's potential power to produce online stars as a role model for the audience and the ways these stars use their stardom power to raise more awareness on the LGBTQ issues.