Fact vs. fiction: Children's learning of information from expository and narrative books
Anaokulu çağındaki çocukların hikâye ve bilgilendirici kitaplardan bilgi edinimleri
- Tez No: 489119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bilgilendirici kitaplar ve hikâye kitapları yapı, dil ve içerik bakımından farklılık göstermektedir. Bu araştırma 3- ve 5-yaşlarındaki çocukların bilgilendirici ve hikâye kitaplarından bilgi öğrenimleri ile çocukların bilgilendirici kitaplara olan seçici tercihlerini incelemektedir. Üç ve beş yaşlarındaki yetmiş altı Türk çocuğa aynı konu (Tırtıllar) hakkında yazılan hikâye ve bilgilendirici türünden birer kitap sunulmuştur. Bu kitaplar dört farklı türde bilgi içermektedir (Sadece-Hikâye, Sadece- Bilgilendirici, Çelişen ve Destekleyici). Bu farklı bilgiler doğrultusunda çocukların hikâye ve bilgilendirici tür kitaptan edindikleri bilgi miktarı, kitaplarda sunulan bilgilerin birbiriyle uyuşmaması halinde çocukların bilgilendirici türü tercih etmesi ve aynı bilginin iki kitapta da bahsedilmesinin çocukların bilgi öğrenimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. İki kitabı da dinlendikten sonra her çocuğa kitaplarda sunulan bilgileri kullanmaları gereken sorular sorulmuş ve çocukların bu sorulara verdikleri cevaplar analiz edilmiştir. Sonuçlar, 5 yaşındaki çocukların bilgilendirici ve hikâye kitaplarından daha çok bilgi öğrendiklerini göstermiştir. Kitapta verilen bilgilerin çelişmesi durumunda ise 3 ve 5 yaşındaki çocuklar bilgilendirici kitap türüne olan tercihleri açısından farklılık göstermişleridir. Beş yaşındaki çocuklar cevaplarında bilgilendirici kitabı tercih ederken, 3 yaşındaki çocuklar cevaplarını farklı kaynaklara dayandırmış ve yanlış bilgi öğrenmeye açık olduklarını göstermişlerdir. Son olarak, kitapların aynı bilgiyi çocuklara sunmasının çocukların bilgi öğrenimini olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bu bulguların önemi literatüre bağlı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expository and narrative books differ in terms of their structure, content, and language. This study investigated 3- and 5-year-old children's learning of information from different genres, and whether children differ in their preference for the expository genre. Seventy six Turkish-speaking 3- and 5-year olds were presented with expository and narrative books that cover the same topic (i.e., caterpillars). These books contained 4 types of facts (i.e., Narrative-only, Expository-only, Conflicting and Supporting) that aim to investigate: (1) Amount of information children learned from the expository and the narrative book, (2) Children's preference for the expository book when information between genres conflicted, (3) The effect of convergent information in both the expository and the narrative book on children's learning. After hearing both the expository and the narrative book each child was asked questions related to information presented in the books. Analysis of children's answers revealed that 5-year-olds learned more information from both the narrative and the expository book. When information conflicted between narrative and expository books, 3- and 5-year-olds differed in their preference for the expository book. Five-year-olds showed a preference for the expository book whereas 3-year-olds were at chance level indicating susceptibility to learn false information. Lastly, when information converged across the two genres all children regardless of age retained more information. Findings and their implications are discussed in light of the literature.