Tüketicilerin giyilebilir teknolojileri benimsemesi
Wearable technology adoption of customers
  1. Tez No: 489180
  2. Yazar: SEYRAN BELGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknolojide meydana gelen baş döndürücü gelişmeler, üretimin yanı sıra tüketimde de önemli değişimler yaratmaktadır. Tüketicinin yeni mobil teknolojiye kolay ulaşabilmesi, gündelik ve iş yaşamı içerisinde mobil tabanlı uygulamaların hızla nüfuz etmesi ve mobilite maliyetlerinin görece azalması nedeniyle web ve mobil tabanlı teknoloji araç, gereç ve ekipmanlarına ilgilenim hızla artmaktadır. Giyilebilir teknoloji kullanım oranı da mobil teknolojinin gelişimine paralel gitmektedir. Giyilebilir teknoloji, kullanıcıların aksesuarlarına, giysilerine veya vücuduna giyilebilecek, yerleştirilebilecek veya gömülebilecek cihazları ifade etmektedir. Bu çalışma, tüketicilerin yeni teknoloji olarak giyilebilir teknolojileri benimsemesi üzerinde etkili olan faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma modeli, yeni teknolojilerin benimsenmesi teorilerinden Birleştirilmiş Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi-2 (UTAUT-2) temel alınarak kurgulanmıştır. İlgili faktörlerin etki düzeylerinin tespit edilebilmesi için veriler anket yöntemiyle toplandı. Araştırma hipotezleri“Korelasyon”ve“Regresyon Analizi”yapılarak test edildi. Analizler sonuçları; davranışsal niyet üzerine performans beklentisi, sosyal etki, hedonik motivasyon, fiyat-değer, alışkanlık, yenilikçilik, gizlilik riski ve sonuç gösterebilirlik değişkenlerinin etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma araştırma sonuçlarının ve bulgularının tartışılması ile sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnificent developments and changes in technology is causing changes not only in production but also in consumption. Demand on web and mobile based technologies thanks to being easy to access by consumers to the new mobile technology, fast growing of mobile applications usage in daily life and relatively decrease on cost of mobility. Usage rate of wearable technology is increasing as well parallel to the mobile technologies. Wearable technology consist of devices which can be dressed, attached or buried to the clothes or the body. The purpose of this study is to point out the adoption of the wearable technologies as the new technology by the customers. The research model is based on the theories of the adoption of new technologies on the basis of Unified Technology Acceptance and Use Theory-2 (UTAUT-2). Data is collected by the survey method for determination of effecting power of this factors. research hypotheses were tested with correlation and regression analyzes. Consequences of analyses show that effecting factors are performance expectation over behavioral intention, social effect, hedonistic motivation, price-value, habitual, modernism, confidentiality risks and variables of result exhibition ability. Study concludes with the discussion of research results and findings.