Tarım sektöründe faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilerin vergilendirilmesi ve muhasebe süreci
Accounting process and taxation of legal entities and real personalities operating in the agricultural sector
  1. Tez No: 489205
  2. Yazar: KADİR CAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarım; avcılık ve toplayıcılık ile başlamış, ilkel yöntemler ve beden gücüyle devam etmiş, teknoloji ile birlikte çağ atlayarak, tarım faaliyetinin icra edilmesinde neredeyse insana ihtiyaç kalmayacak, seviyeye gelmiştir. Bunun yanında tekstil, gıda gibi birçok sektöre girdi oluşturmasıyla birlikte sermayedarların dikkatini çekmiş ve son yıllarda ciddi derecede yatırım almıştır. Ülkemizde tarım ile ilgili verilerin kayıt altına alınmasına gereken önemin verilmesi, bilginin ne kadar değerli olduğunun anlaşılması ve tarım sektörünün gelişmesiyle başlamıştır. Tarım sektörünün gelişimine hız kesmeden devam edeceği, insan hayatında ki öneminin artacağı düşünülerek, tarım muhasebesi ve vergilendirilmesi alanında literatüre katkı yapmak adına bu konu tercih edilmiştir. Çalışmamızda insanlık tarihindeki ilk meslek olan tarımın geçmişten günümüze serüveninden başlanarak devlet için önemine değinilmiş, Türkiye'deki tarımla ilgili vergi mevzuatı ve muhasebe standartları açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise şehrimizde ileri gelen ve tarım sektöründe faaliyet gösteren tüzel kişiliğe haiz bir firmanın 2016 yılına ait işletme kayıtları alınarak muhasebeleştirme ve vergilendirme konusunun piyasadaki işleyişi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agriculture; commenced with hunting and gathering, it kept with primitive methods and body power, it achieved the level with the modernization of agriculture technology, the performance of the agricultural activity that virtually human is not needed. In addition, with the input of many sectors such as textiles and foods, the investors have attracted the attention of it and have invested it considerably in recent years. Giving the necessary pre-requisites for the registration of agricultural data in our country, understanding how valuable the information is, starting with the development of the agricultural sector. Considering that the agriculture sector will perpetuate its development without decelerating and the importance of human life will increase, this subject has been preferred in order to contribute to the literature in the field of agriculture accounting and taxation. In our study, agriculture that the first vocations in human history have addressed the importance of starting from the past to the present for the state and tried to be explained tax legislation and accounting standards related to agriculture in Turkey. In the last chapter, it has tried to be examined in our city the operation of the accounting and taxation process in the market by taking the business records belonging to the year 2016 of a company which has a legal personality and is leading in the agriculture sector.