Kanun yoluna başvurmanın ilâmların icrasına etkisi
The effect of appeals on the enforcement of judgments
- Tez No: 489230
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Toplum içerisinde borçlunun borcunu zamanında ve gereği gibi ifa etmesi beklenmektedir. Ancak bu süreç içerisinde yaşanılan bir aksaklığa karşı alacaklının haklarının korunması adına Devlet alacaklıya kendisine başvurma hakkı tanımıştır. İcra ve İflas Kanunu'nda ilâmlı icra takibi, alacaklının hakkına ulaşabilmek için başvuracağı bir yol olarak belirlenmiştir. Hukukumuzda belirli istisnalar hariç ilâmların icraya konulabilmesi için kesinleşme şartı aranmamaktadır. Kanun yoluna başvuru kararın icrasını etkilemez. Hâlbuki kanun yoluna başvurunun erteleyici ve aktarıcı olmak üzere iki temel özelliği vardır. Kurallar çerçevesinde belirlenmiş istisnalar dışında kalan ilâmlı icra takibinin durması için borçlu tarafından“icranın ertelenmesi kararı”alınması gerekmektedir. Çalışmamız bir kanun yolu olan istinaf müessesesin ilamların icrasına etkisine ilişkindir. Bu çerçevede çalışmamızın ilk bölümünde, istinaf başvurusunun cebri icraya etkisi üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise istinaf yoluna başvurulmasıyla erteleyici etkinin kendiliğinden doğduğu ilâmlar incelenecek olup üçüncü ve son bölümde istinaf yoluna başvurulmasıyla erteleyici etkinin doğmasının geciktirici şarta bağlı olduğu ilâmlar üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In social life, a debtor is expected to perform their debt duly and as required. However, in order to protect the creditor's rights in the case of any problems throughout this process, the creditor is granted by the State the right to pursue legal proceedings. In the Debt Enforcement and Bankruptcy Law, enforcement proceeding with judgment is established as a legal procedure to be pursued by a creditor to secure their rights. In Turkish Law, with a few exceptions, res judicata is not necessary for a judgment to be enforced. The pursuit of legal proceedings will not affect the enforcement of a verdict. However, the pursuit of legal proceedings has two basic characteristics: suspension and transference. In order to suspend an enforcement proceeding with judgment other than legally stipulated exceptions, a debtor must obtain an“enforcement suspension verdict”. The present study is concerned with the effect of appeals, which refer to a form of legal proceeding, on the enforcement of judgments. Within this framework, the first section will focus on the effect of the request for appeal on the compulsory enforcement. The second section will investigate those judgments envisaging an automatic suspensive effect upon the request for appeal, and the third and last section will discuss those judgments in which the suspensive effect to arise upon the request for appeals depends on a suspensive condition.