Bazı tescilli arpa çeşitleri ile hordeum spontaneum melezlerinden in vitro koşullarda double haploid bitki elde edilmesi
Production of barley double haploids using hordeum spontaneum into some certified barley cultivars hybrids under in vitro conditions
- Tez No: 489303
- Danışmanlar: PROF. DR. KHALID M.KHAWAR BHATTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma 2013-2016 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri ABD ve Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü, Biyoteknoloji Araştırma Merkezi, Yenimahalle'de yürütülmüştür. Araştırmanın amacı Hordeum spontaneum (yabani türü) ve 5 adet kültür arpa çeşitleri arasında sera koşullarında yapılan resiprok melezlerden elde edilen bitkilerde anter kültürü ile double haploid bitki üretimidir. Daha sonra elde edilen melezler double haploid bitki üretimi için kullanılmıştır. Elde edilenlerden rejenerasyon gerçekleşebilmesi için anterler 3 farklı ön muamele (0,7 M mannitol, 0,3 M mannitol ve +4˚C'de 21 gün bekletme) işlemlerine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out between 2013-2016 at Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops and Biotechnology Research Center of Central Field Crops Research Institute, Yenimahalle. The aim of the study was to produce double haploid plants using anther culture from reciprocal hybrids made between Hordeum spontaneum (wild species) and 5 cultivated barley varieties under greenhouse conditions. These hybrids were used for double haploid production through anther culture after subjecting them to pretreatments with 0.7 M mannitol, 0.3 M mannitol and 21 days at + 4 ° C.