Çeşitli organik ve organometalik materyallerin çizgisel olmayan optik özelliklerinin araştırılması
The investigation of nonlinear optical properties of various organic and organometallic materials
- Tez No: 489304
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu doktora tez çalışmasında; Fransa'da bulunan Angers Üniversitesi Fen ve Moleküler Teknolojiler Enstitüsü Çizgisel Olmayan Optik Laboratuvarı'nda sentezlenmiş olan çeşitli moleküllerin elektrik dipol momentleri, tek-foton soğurma dalga boyları ile statik ve dinamik çizgisel kutuplulukları, ikinci-mertebe yüksek kutuplulukları, üçüncü-mertebe yüksek kutuplulukları ve üçüncü-mertebe alınganlıkları yoğunluk fonksiyonel teori ve ab-initio kuantum mekaniksel metotlar kullanılarak hesaplanmıştır. Kuantum mekaniksel hesaplamalar, çalışılan bileşiklerin mikroskobik ikinci ve üçüncü-mertebe çizgisel olmayan optik davranışlarını tanımlayan sıfırdan farklı yüksek kutupluluklara sahip olduklarını göstermiştir. Tez çalışmasında hesaplanan çizgisel ve çizgisel olmayan optiksel sonuçlar, incelenen yapıların Fransa'daki Çizgisel Olmayan Optik Laboratuvarı'ndan elde edilen deneysel değerleriyle mantıklı bir şekilde uyum göstermektedir. Ayrıca; araştırılan moleküllerin en yüksek işgal edilen moleküler orbitalleri (HOMO) ve en düşük işgal edilmeyen moleküler orbitalleri (LUMO), yoğunluk fonksiyonel teori kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis study; the electric dipole moments, one-photon absorption wavelengths, static and dynamic linear polarizabilities, second-order hyperpolarizabilities, third-order hyperpolarizabilities and third-order susceptibilities of various molecules synthesized at Angers University, Institute of Sciences and Molecular Technologies, Nonlinear Optic Laboratory, in France have been calculated using density functional theory and ab-initio quantum mechanical methods. Quantum mechanical calculations show that the studied compounds have nonzero hyperpolarizabilities indicating microscopic second and third-order nonlinear optical behavior. The calculation results of the examined structures in this thesis study are in reasonable accordance with the experimental ones measured at the Nonlinear Optic Laboratory in France. Besides; the highest occupied molecular orbitals (HOMO) and the lowest unoccupied molecular orbitals (LUMO) for the investigated molecules have been evaluated by density functional theory.