GNA ve CRY1AC genlerinin böceklere dayanıklılık için pamuk bitkisine aktarılması
Transformation of cotton with GNA and CRY1AC genes for insect-resistance
  1. Tez No: 489302
  2. Yazar: SABER DELPASAND KHABBAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAŞALMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Pamuk (Gossypium hirsutum L) ekim alanı ve üretimi bakımından Turkiye ekonomisinde önemli yer almaktadır. Pamuk bitkisindeki zararlılardan kaynaklanan verim kayıbı % 29' a ulaşmaktadır. Zararlı böceklerle mücadelede sentetik insektisitler kullanılmaktadır; ancak bu strateji çevreye zarar verip insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu çalışmanın amacı, GNA, Cry1Ac ve CP4-EPSPS genlerini farklı kaynaklardan izole edip pCAMBIA1301 vektöründe klonladıktan sonra Agrobacterium tumefaciens aracılığıyla pamuk bitkisine aktarılmasıdır. CP4-EPSPS markör genini taşıyan aday transgenik bitkiler PMG içeren seleksiyon ortamlarında rejenere olup toprağa aktarılmıştır. Aktarılmış genlerin varlığı ve ifadelerini incelemek için PCR, RT-PCR, ELISA ve böcek denemeleri yapılmıştır. Transgenik T0 bitkilerinin tohumları seleksiyon ortamlarında çimlendirilip bitkiler üzerinde PCR denemesi yapılarak genlerin T1 nesline geçtikleri teyit edilmiştir. Transgenik bitkilerden beslenen Aphis gossypii Glover nimfalarının üremeleri % 46 - 66 azalmış; ayrıca Spodoptera littoralis larvalarında ise % 10 - 100 ölüm gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cotton (Gossypium hirsutum L) production and farming has very important place in the economy of Turkey. The damage caused by insect pests in cotton plant has approached approximately 29 %. Synthetic insecticides are used to kill pests; however, this strategy harms environment and also has a negative effect on human health. This study aimed to clone GNA, Cry1Ac and CP4-EPSPS genes isolated from different sources into pCAMBIA1301 vector and transfer cotton mature embryos using Agrobacterium tumefaciens. Carrying the CP4-EPSPS marker gene, putative transgenic plants were regenerated in PMG containing selection media and transferred to the soil. PCR, RT-PCR, ELISA and leaf biotoxicity assays were conducted to confirm the presence and expression of the transgenes. The seeds of transgenic T0 plants were germinated on selection medium and PCR evaluations were performed on the plants to confirm the transitions of the transgenes to T1 generation. The fertility of Aphis gossypii Glover nymphs fed on transgenic plants decreased by 46 - 66 %; additionally, 10 to 100 % mortality was observed in Spodoptera littoralis larvae released on transgenics.