iOS platformunda görme engelliler için TL tanıma uygulaması
Turkish banknote recognition application for visually impaired
- Tez No: 489324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde artan kredi kartı kullanımına rağmen kâğıt para kullanımı hala geçerliliğini korumaktadır. Türk Lirasının kupürlerinde görme engelliler için Braille kabartmaları ve boyut farklılıkları mevcut olmasına rağmen kabartmaların zamanla aşınması ve kupür boyut farklılıklarının milimetrik olması, bu kupürlerin ayırt edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu soruna bir çözüm sunabilmek için bu çalışmada yapay sinir ağlarından faydalanılmıştır. Bu bağlamda banknotların fotoğraflarıyla veri kümesi oluşturulup bu kümeyle ImageNet kümesi üzerinde eğitilmiş olan ResNet50 modeli tekrar eğitilerek yeni bir yapay sinir ağları modeli elde edilmiştir. Bu model mobil uygulamada kullanılarak, görüntüden banknotun sınıfının belirlenmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak ortaya çıkan banknot tipi mobil uygulama kullanıcısına ses veya titreşim ile bildirilmektedir. Eğitilen model, oluşturulan veri kümesi ve geliştirilen mobil uygulama kütüphanesi açık kaynak olarak kullanıma sunulacaktır. Önerilen yöntemin test sonuçlarının gösterdiğine göre bu sistem gerçek zamanlı olarak TL tanımada yüksek verimlilik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the usage of credit cards, using paper currency is still common. Turkish Banknotes have Braille Signs and differs in sizes but these signs disappear with time and size differences are not so significant. These factors make it difficult to classify banknotes for visually impaired. In order to offer a solution to these problem, artificial neural network is used in this research. Pre-trained ResNet50 model which is trained with ImageNet dataset, has been retrained and new model is produced. This model is used in a mobile application and banknote type is identified with the video input of a mobile phone. The user is notified with sound and vibration about the classification result. The retrained model, the dataset and the mobile application will be published as open source. In consideration of the test result, proposed method offers significant accuracy in recognizing banknote types.