İntörn hekimlerinin solunum ve kalp sesleri becerisinin kazandırılmasında mobil aplikasyonlu (smartsteo) kablosuz ses iletim sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of wireless voice transmission system with mobile application (smartsteo) in gaining respiratory and heart sound skills of interns
  1. Tez No: 714080
  2. Yazar: SEYFETTİN KAZANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZGÜR KAZANCI, YRD. DOÇ. DR. OKAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Eğitimi, Bioengineering, Engineering Sciences, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tıp eğitiminin amacı, hasta ve toplum için yetenekli, yeterli hekimler yetiştirmektir. Faydalı ve etkin olarak yapılabilmesi için hastalarla klinik muayene ve tanı konulmasıyla ilgili süreçlerin iyi yürütülmesi gerekmektedir. Fakat bu durum hasta hakları, hastanede kalış süresinin kısalığı, hastaların öğrenci grupları ile çalışmak istememesi gibi nedenlerden mümkün olmamaktadır. Hasta üzerinde yapılması mümkün olmayan eğitimler tıp eğitiminde kullanılması standart hale gelen fantom yani simülatörler eşliğinde yapılmaktadır. Bu sebepler hasta rızası olmaması, hastaların her an olmayışı, öğrenci sayısı fazla olması, uzman çalışma zamanlarından dolayı uygulanabilir olmayışı sayılabilir. Bu yüzden simülatörlerin kullanılması büyük önem taşımaktadır. Bu simülatör araçlarından biri de stetoskop ve stetoskop içeren, organlara ait normal veya anormal seslerin dinletildiği fantom maketlerdir. Tıp alanında simülasyonlar fantomlar üzerinde ve simülatörler ile yapılmaktadır. Örneğin kalbi durmuş birinin kan dolaşımını tekrar kazanabilmesi için kalp masajı yapılması işlemini kalbi durmuş birinde ilk defa öğrenecek olan kişinin uygulaması mümkün değildir. Bu sebeple temel tıp beceri eğitimi için fantom kullanımı önem taşımaktadır. Simülatör ve simülasyon kullanımı sayesinde öğrenciler hasta ile ilk karşılaşmasından önce deneyim kazanma şansı bulmaktadır. Uzmanların da eğitime dahil edilmesi ile simülasyon eğitiminin önemi tecrübe aktarımı açısından önem kazandırmaktadır. Eğitim aşamasında öğrencilere verilen eğitimde görsel ve işitsel duyularına hitap edildiği ve pratik eğitim seviyesi arttırdığı için normal eğitimin yanında simülatör ile eğitim daha verimli öğrenme sağlanmıştır. Simülatör kullanımı sayesinde mezunların niteliklerinde artış olduğu bilinmektedir. İşitsel öğrenme ve görsel öğrenme yöntemi birleştirilerek kalıcı ve sürekli hafızaya bilgilerin aktarılması çok önemlidir. Simülatör ile eğitim şekli kalıcı hafızanın oluşturulması bakımından çok önemlidir. Eğitim sırasında ne kadar çok duyu organı kullanılırsa kalıcı hafızada oluşturulacak tıbbi beceriler ileride hasta üzerinde yapılacak teşhislerde, teşhisin doğruluğunun sağlanması ve teşhis hızı bakımından önemli kazanımlardır. Bu becerilerden birisi de organlarımızın çalışırken ürettiği seslerin ne anlama geldiklerinin yorumlanabilmesi becerisidir. Organların çıkarttığı seslerin dinlenmesi işlemine oskültasyon denmektedir. Oskültasyon hasta başında yapılabildiği gibi simülatör eşliğinde de yapılabilmektedir. Eğitim bakımından incelendiğinde en ideal yöntem öğrencinin, eğitmen eşliğinde hastanın ilgili organlarından gelen seslerdeki farklılıklar ve anormallikleri ayırt edebilmesini sağlayacak yetilerinin kazandırılmasıdır. Ne kadar çok ses duyar ve kulak aşinalığı kazanırsa o sesler ile karşılaştığında doğru ve hızlı teşhis ihtimali yükseltmektedir. Tıp fakültelerindeki öğrenci sayıları da göz önüne alındığında öğrencinin simülatörlere sürekli erişimi mümkün değildir. Öğrencilerin eğitim materyali olarak stetoskopa erişimi simülatörlere göre daha kolaydır. Literatürde simülasyon ve tıp eğitimi konusunda çok sayıda yayına ulaşılmakla birlikte, steteskobu simülasyonda kullanan yurtdışı menşeili donanımsal benzerlik gösteren bir cihaz bulunmasına rağmen senaryo eğitimi destekli ulusal çerçevede bir cihaza rastlanmamıştır. Stetoskop eğitiminin önemli olduğunu ve seslerin iyi tanınması için kulak aşinalığının tecrübeye göre arttığı bilinmektedir. Stetoskobun doğru kullanımı ve doğru bölgelerin dinlenmesi ile hastalıkların doğru teşhisine katkı sağlayacağı ve hekim eğitiminin kalitesi iyileştireceği çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Stetoskop kullanımı ve ses dinleme eğitimi intörn hekimlerin oskültasyon tecrübelerini arttıracağı hedeflenmiştir. Bu tez de oskültasyon (ses dinleme) eğitimi verebilmek için kablosuz ses iletebilen elektronik bir stetoskop ve seslerin eğitimde kullanılması için senaryolar ile desteklenmiş“SmartSteo”mobil uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem ile eğitilen 61 intörn hekimin solunum ve kalp seslerini tanımalarındaki becerilere etkisini değerlendirilmiştir. Mobil uygulama içerisindeki kütüphaneye eklenen farklı hastalıklara ait sesler elektronik stetoskop içerisinde bulunan kulaklıklar yardımı ile öğrencilere dinletilerek eğitim verilmiştir. Eğitim öğretim üyesi ve senaryolar ile eğitim olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Öğretim üyesi ile birlikte alınan eğitim mobil uygulamada yer alan seslerin öğrenciye bir uzman eşliğinde dinletilerek yapılmıştır. Uzman doktor örnek vakalara ait sesleri farklı senaryolar ile öğrenciye anlatarak öğrencinin sesleri tanıma tecrübesinin artmasını ve doğru stetoskop kullanımı konusunda eğitim almasını sağlamaktadır. Senaryolar eğitiminde ise öğrenci kendi başına mobil uygulamada veya simulehasta.com adresinde bulunan vakalara ait senaryolaştırılmış sesleri elektronik stetoskop ile dinleyerek eğitim almaktadır. Eğitim sesli soru ve işaretlenebilir cevaplardan oluşmaktadır. Soru içerisinde bulunan sesi dinleyerek soruya ait doğru cevabın işaretlenmesi ile sonraki soruya ilerlemektedir. Sistem yazılım ve donanım olmak üzere 2 ana bölümden oluşmaktadır. Yazılım bölümü flutter platformunda kodlanmış Android ve IOS destekli bir mobil uygulama“SmartSteo”ve senaryo eğitimi ile çevrim içi sınav sistemini içeren“moodle”altyapısında simulehasta.com adresindeki web sitesinden oluşmaktadır. Donanım ise normal bir stetoskop, şarj edilebilir pil ve kablosuz ses iletebilen bir elektronik kart (vhm-314-v2) ile elde edilen elektronik stetoskoptan oluşmaktadır. Eğitimler geliştirilen bu sistem ile tıp uzmanı tarafından hazırlanan senaryolar haline getirilmiş 8 vakadan elde edilmiş 10 sorudan oluşmuştur. Vaka ve senaryolar mobil uygulamanın (SmarSteo) yanı sırası simulehasta.com adresine de yüklenmiştir. Böylece her iki platformdan eğitim almak mümkün hale getirilmiştir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında normal eğitimine devam eden 61 intörn hekime bu tezde geliştirilen sistem ile oskültasyon eğitimi verilmiştir. Eğitime başlamadan önce tüm öğrencilere simulehasta.com adresinde her soru oskültasyon eğitimi ile ilişkili ses kayıtları içeren 10 soruluk ön test çevrim içi sınavı uygulanmıştır. Sınavın soruları ve cevapları her öğrenci için farklı sırada çıkması sağlanmıştır. İntörn hekimler rastgele oluşturulan 30 ve 31 kişiden oluşan iki gruba ayrılmıştır. İlk grup öğretim üyesi eğitimine dahil edilerek uzman hekim eşliğinde mobil uygulama ve elektronik stetoskop ile ses dinleme eğitimlerini uzman doktor ile birlikte alması sağlanmıştır. İkinci gruba ise mobil uygulama ve web sitesini kullanarak kendi kendine senaryolar ile eğitim alması sağlanmıştır. Eğitimi tamamlayan her iki grup son teste tabi tutulmuştur. Ön test ve son test verileri ile yapılan 3 analiz intörn öğrencilere verilen simülasyon eğitiminin öğrencilere % 20 (senaryo eğitimi) ve % 33 (öğretim üyesi eğitimi) puan artışları ile olumlu katkı sağladığı yönde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of medical education is to train skilled and competent physicians for the patient and society. To be useful and effective, the processes related to clinical examination and diagnosis with patients should be carried out well. However, this is not possible due to reasons such as patient rights, short hospital stays, and patients' unwillingness to work with student groups. Trainings that cannot be done on the patient are carried out in the presence of phantom, that is, simulators, which have become standard in medical education. These reasons are the lack of patient consent, the absence of patients always, the high number of students, and the inapplicability due to specialist working times. Therefore, the use of simulators is of great importance. One of these simulator tools is phantom models containing stethoscope, in which normal or abnormal sounds of organs are played. In the medical field, simulations are made on phantoms with simulators. For example, it is not possible for a person who will learn to perform heart massage for the first time to regain the blood circulation of a person whose heart has stopped. For this reason, the use of phantoms is important for basic medical skills training. Thanks to the use of simulators and simulations, students have the chance to gain experience before their first encounter with the patient. With the inclusion of experts in the training, the importance of simulation training gains importance in terms of experience transfer. Since the education given to the students during the education phase addresses their visual and auditory senses and increases the level of practical education, more efficient learning is provided with the simulator besides the normal education. It is known that there is an increase in the qualifications of graduates thanks to the use of simulators. It is very important to transfer information to permanent memory by combining auditory learning and visual learning methods. The way of training with the simulator is very important in terms of creating permanent memory. The more sense organs are used during the training, the more medical skills that will be formed in permanent memory are important gains in the diagnosis to be made on the patient in the future, in terms of ensuring the accuracy of the diagnosis and the speed of diagnosis. One of these skills is the ability to interpret what the sounds our organs produce while they are working. The process of listening to the sounds made by the organs is called auscultation. Auscultation can be performed at the bedside or accompanied by a simulator. When examined in terms of education, the most ideal method is to gain the skills that will enable the student to distinguish the differences abnormalities in the sounds coming from the relevant organs of the patient, accompanied by an instructor. The more sounds he/she hears and the more familiar the ear becomes, the more likely it is to diagnose accurately and quickly when he/she encounters those sounds. Considering the number of students in medical faculties, it is not possible for the student to have continuous access to the simulators. It is easier for students to access stethoscope as educational material than simulators. Although there are many publications on simulation and medical education in the literature, there is a device with hardware similarity of foreign origin that uses the stethoscope in simulation, no device in the national framework supported by scenario education has been found. It is known that stethoscope training is important and ear familiarity increases with experience for good sound recognition. It is among the aims of the study that the correct use of the stethoscope and listening to the right areas will contribute to the correct diagnosis of diseases and improve the quality of physician education. It is aimed that the use of stethoscope and sound listening training will increase the auscultation experience of interns. In this thesis, an electronic stethoscope capable of transmitting wireless sound was developed to provide auscultation (sound listening) training, and the“SmartSteo”mobile application, supported by scenarios, was developed for the use of sounds in education. The effects of 61 interns trained with the developed system on their ability to recognize respiratory and heart sounds were evaluated. The sounds of different diseases added to the library in the mobile application were listened to with the help of headphones in the electronic stethoscope and education was given to the students. The training consists of 2 parts, namely the lecturer and the scenarios and training. The training, which was taken together with the lecturer, was made by listening to the sounds in the mobile application, accompanied by an expert. The specialist doctor explains the sounds of the sample cases to the student with different scenarios and ensures that the student's experience of recognizing sounds increases and he/she receives training on the use of the correct stethoscope. In scenarios training, the student receives training by listening to the scripted sounds of the cases found on the mobile application or at simulehasta.com with an electronic stethoscope. The training consists of audio questions and markable answers. By listening to the sound in the question and marking the correct answer for the question, it proceeds to the next question. The system consists of two main parts, software, and hardware. The software part consists of an Android and IOS supported mobile application“SmartSteo”coded on the flutter platform, and the website at simulehasta.com on the“moodle”infrastructure, which includes scenario training and an online exam system. The hardware consists of a normal stethoscope, a rechargeable battery and an electronic stethoscope obtained with an electronic card (vhm-314-v2) that can transmit wireless sound. The trainings consisted of 10 questions obtained from 8 cases, which were turned into scenarios prepared by the medical specialist with this system developed. Cases and scenarios have been uploaded to simulehasta.com as well as the mobile application (SmarSteo). Thus, it has become possible to receive training from both platforms. Auscultation training was given to 61 interns who continue their normal education in Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine, with the system developed in this thesis. Before starting the training, all students were given a 10-question pre-test online exam, each question containing audio recordings related to auscultation training, on simulehasta.com. The questions and answers of the exam are provided in a different order for each student. Interns were randomly divided into two groups consisting of 30 and 31 people. The first group of lecturers was included in the training, and it was ensured that they received mobile application and electronic stethoscope and voice listening training together with the specialist doctor. The second group was provided with self-scenario training by using the mobile application and website. Both groups who completed the training were subjected to the post-test. The 3 analyzes made with the pre-test and post-test data showed that the simulation training given to the intern students made a positive contribution to the students with 20% (script training) and 33% (instructor training) score increases.