Bazı fasulye genotiplerinin BCMV (bean common mosaic virus) ve BCMNV (bean common mosaic necrosis virus )'ye dayanım düzeylerinin moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of BCMV (bean common mosaic virus)and BCMVN (bean common mosaic necrosis virus ) resistance with molecular methods on some bean genotypes
- Tez No: 489333
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜRKMEN, YRD. DOÇ. ALİ TEVFİK UNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma ıslah havuzunda var olan ve agronomik özellikleri yönü ile ümitvar bulunan 75 adet fasulye genotipinin BCMV (bean common mosaic virüs) ve BCMNV (bean common mosaic necrosis virus ) dayanım düzeyleri ve genotipler arasındaki genetik çeşitlilik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Genotiplerin BCMV ve BCMNV' ye dayanım düzeylerinin belirlenmesinde Miklas ve ark.,(2002) ve Miklas ve ark.,(2003) tarafından geliştirilen SCAR (Dizi Karakterize Amplifiye Edilmiş Bölge) markörleri kullanılmıştır. Genetik çeşitlilik analizi ölçümünde 58 SSR markörü (Müller ve diğerleri 2015) ve her genotip başına 5 bitkiden bulk edilen DNA örnekleri kullanılmıştır. SSR allelleri, kapiler elektroforez sistemi(QIAxcel Gelişmiş Sistem ) kullanılarak yüksek çözünürlükte görüntülenmiştir. 75 genotipten elde edilen SSR markör allelleri yok/var şeklinde skorlanmış ve çeşitlilik veri dosyası DARWİN programında analiz edilmiştir. 75 fasulye genotiplerinden PIC değeri ≥0.2 olan toplam 123 allel elde edilmiştir. Elde edilen verilere dayalı oluşturulan NJ dendogramı fasulye genotipleri arasındaki moleküler genetik ilişkileri göstermiş ve bu fasulye genotipleri 3 temel ana grupta toplanmıştır. Çalışmada hastalığa dirençli genotiplerin seçiminde 75 genotipten 21'inin her iki patojene karşı direnç allelli bulundurduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda çeşitlilik analizi sonuçları birden fazla patojen direnci olan 21 genotipin dendrogramda aynı grupta bir araya toplandığını göstermektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın sonuçları, iki viral hastalığa karşı allellik oluşumu ve dayanım/duyarlılık arasında güçlü bir korelasyon olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 75 bean genotypes in the breeding pond with promising agronomic characteristics were tested for levels of genetic diversity and resistance against bean common mosaic virus (BCMV) and bean common mosaic necrosis virus (BCMNV). SCAR (Sequence Characterized Amplified Region) markers developed by Miklas et al.(2002), Miklas et al.(2003) were used to determine the resistant genotypes to BCMV and BCMNV. While measuring the genetic diversity analysis DNA samples bulked from five plants per each genotype and 58 SSR markers (Müller et al. 2015) were used to estimate the molecular genetic diversity among the sample set. SSR alleles were visualized in high resolution capillary electrophoresis system (QIAxcel Advanced system). Yielded SSR marker allelles from 75 genotypes were scored as absence/presence (0-1) format and diversity data was analyzed by DARwin program. A total of 123 alleles with a PIC value of ≥0.2 were obtained from the 75 bean genotypes. The NJ dendrogram created on the bases of scoring data and demonstrated the molecular genetic relationships among the bean genotypes which the 75 bean genotypes are clustered in three main groups. Disease resistant genotypes selection part of the study displayed that 21 out of 75 genotypes were determined to possess the resistance alleles against both pathogens. Also the results of the diversity analysis show that 21 genotypes with more than one pathogen resistance are clustered together in the same group in the dendrogram. Therefore, the results of this study demonstrated a strong correlation between allelic composition and resistance / susceptibility to the two viral diseases.