Farklı kimyasal modifikasyon yöntemlerinin epoksi/hindistan cevizi kabuğu atığı kompozitlerinin özelliklerine etkisi
Effect of various chemical modification methods on epoxy/coconut shell waste composite properties
- Tez No: 489332
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNARE AHMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, biyolojik esaslı epoksi kompozit malzemeler elde etmek için hammadde olarak Hindistan cevizi kabuğu atıkları (HCK) kullanıdı. HCK'nin alkali ve asetik anhidrit ile kimyasal modifikasyonları yapıldı. Kompozitler, döküm tekniği kullanılarak HCK ile çeşitli yüzdelik değerlerde (ağırlıkça% 10-50) hazırlandı. Modifiye edilmiş HCK parçacıkları FTIR ile karakterize edildi. HCK miktarlarının ve kimyasal modifikasyon işlemlerinin kompozitlerin mekanik, termal ve su sorpsiyonu özelliklerine etkisi araştırıldı. NaOH veya asetik anhidrit ile yapılan modifikasyon, kompozit malzemelerin çekme mukavemetini önemli ölçüde artırmasına karşın e-modülde azalmaya neden oldu. Bileşiklerin HCK içeriği ile birlikte kompozitlerin uzamasında azalma görüldü. Bütün kompozitlerin çekme mukavemetinni saf epoksiden daha fazla olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, coconut shell wastes (HCK) were used as raw materials to obtain bio-based epoxy composite materials. Chemical modifications of HCK with alkali and acetic anhydride were carried out. The composites were prepared at various percentages (10-50% by weight) with HCK using casting technique. Modified HCK particles were characterized by FTIR. The effects of HCK amount and chemical modification processes on mechanical, thermal and water sorption properties of composites were investigated. Modification with NaOH or acetic anhydride significantly increased the tensile strength of the composite materials, but resulted in a decrease in the e-modulus. A reduction in the elongation of the composites was observed with the HCK content of the compounds. It was found that the tensile strength of all composites was higher than that of pure epoxy.