Bazı kanatlı fasulye genotiplerinin [Psophocarpus tetragonolobus (L.) DC] morfolojik karakterizasyonu, bitki gelişimi, verim ve bakla özellikleri
Morphological characterization, plant growth, yield and pod properties of some winged beans genotypes [Psophocarpus tetragonolobus (L.) DC
  1. Tez No: 465383
  2. Yazar: BURCU BUKET KABALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, kanatlı fasulyenin (Psophocarpus tetragonolobus L.), ülkemiz koşullarında yetiştirilmesi, morfolojik karakterizasyonu, bitki büyümesi ile verim ve bazı bakla özelliklerinin tespit edilmesidir. Araştırmada bitkisel materyal olarak Tayland'da bulunan AVRDC'nden getirtilen 8 adet kanatlı fasulye genotipi kullanılmış ve bu genotiplerde tohum ölçümleri, bitki ölçümleri, verim, bakla özellikleri, protein ve yağ asitleri ile 25 karakter açısından morfolojik karakterizasyonlar yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre denemede yer alan 8 genotipin ortalama tohum ağırlıkları 0.24–0.34 g, tohum enleri 7.66-9.23 mm, tohum boyları 7.08-8.16 mm, tohum kalınlıkları 6.01-7.05 mm arasında değişmiştir. Tohumların çıkış oranları % 58.50-86.00 ve çıkış süreleri 18.58-31.91 gün arasındadır. Bitkilerde serada 3 farklı tarihte yapılan ölçümlerde en iyi bitki gelişiminin 4WBE-001'de olduğu görülmüştür. En zayıf gelişme de PT-016 genotipindedir. Verim sadece çiçeklenme gösteren 4 genotipten alınabilmiş ve değerleri 0.19-0.40 kg/parsel arasında değişmiştir. Bakla ölçümlerinde genel olarak 4WBE-001 genotipi en yüksek sonuçları vermiştir. Baklalarda ve tohumlarda yapılan protein miktarları ölçümlerinde ise 4WBE-001 en fazla (% 49.66), Poung-Chawa (% 23.47) en az protein içeren genotip olarak tespit edilmiştir. Kanatlı fasulye baklalarında en fazla palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoleik asit, linolenik asit ve behenik asitlerin bulunduğu kaydedilmiştir. Morfolojik karakterizasyonda yapılan değerlendirmede Purple Winged Bean genotipi, diğerlerinden en uzak olarak tespit edilmiştir. PT-003 ile PT-029 genotipleri ise birbirine % 83.57 benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to grow winged bean (Psophocarpus tetragonolobus L.) in Turkey condition, morphological characterization and determination of some plant growth, yield and pod characteristics. In the study, 8 winged bean genotypes brought from Thailand (AVRDC) were used as plant material and morphologically characterized for 25 traits and also seed measurements, plant measurements, yield, pod characteristics, protein and fatty acids analysis were done. According to the research results, the seed average weight was changed between 0.24-0.34 g, the seed width was 7.66-9.23 mm, the seed length was 7.08-8.16 mm and the seed thickness was 6.01-7.05 mm in the 8 genotypes. Seed emergency rates were 58.50-86.00 % and emergency times were between 18.58-31.91 days. The best plant growth was observed at 4WBE-001 in the measurements made in 3 different dates in the plant. The weakest developed genotype was in the genotype PT-016. Yields were obtained from only 4 genotypes that flowered under Adana conditions and yield ranged from 0.19 to 0.40 kg/plot. Generally, the genotype 4WBE-001 gave the highest results in pod measurements. The highest protein content was detected in 4WBE-001 (49.66 %) and the lowest in Poung-Chawa (23.47 %). It has been noted that the most abundant fatty acids were palmitic acid, stearic acid, oleic acid, linoleic acid, linolenic acid and behenic acids in the winged bean pods and seeds. In the morphological characterization, the Purple Winged Bean genotype was found to be the most distant from the others. PT-003 and PT-029 genotypes were 83.57% similar to each other.