Sıçanlarda antrenmanla oluşan oksidan stres üzerine E vitamini etkisinin lipid peroksidasyonu ile değerlendirilmesi
- Tez No: 48935
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
50 ÖZET Çalışmamız E vitamini verilen ve yüzme antrenmanı uyguladığımız sıçanlarda gerçekleştirilmiş olup, belirli dokulardaki lipid peroksidasyonun ve antioksidan savunma cevabının incelenmesi amacıyla MDA ve GSH düzeylerinin ölçümü yapılmıştır. Erkek ve dişi 6 sıçan grubunun kullanıldığı araştırmamızda 2 aylık süreç boyunca 30 dak./gün ve 3 gün/hafta olmak üzere yüzme egzersizi yaptırılmıştır. E vitamini (dl-a-tokeferil asetat) uygulaması ise, haftada 2 gün, erkek sıçanlara 100 mg/gün, dişi sıçanlara 50 mg/gün olarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiki değerlendirmelerimiz aynı ortam koşullarını yaşayan, fizyolojik serum uyguladığımız kontrol ve sedanter gruplar ile yapılmıştır. Sonuç olarak; 1- Antrenman yapsın yada yapmasın E vitamini verilmeyen hayvanlardaki lipid peroksidasyon değerleri vitamin verilen hayvanlara göre daha fazla olmuştur. 2- Antioksidan yanıt olarak gözlediğimiz GSH ölçümlerinde ise, kas karaciğer ve kalp dokularında vitamin diyetinin özelliği farketmeksizin egzersiz gruplarına ait miktarların fazla bulunduğu, karaciğerde bu gruplara E vitaminli sedanterlerin de eklendiği saptanmıştır.51 Hücre membranlannda meydana gelebilecek oksidan stresin tanımlayıcısı olarak bilinen MDA miktarının, peroksidasyonun lipidler düzeyindeki en önemli savunma elemanı konumundaki E vitamininin verildiği gruplarda daha düşük çıkması, yaptığımız bu çalışmada vitaminin müsbet etkili olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. İlaveten dokuların glutatyon yanıtının E vitamini verilmeyen antrene sıçanlarda daha fazla görülmesi de ilk parametreyi destekleyici olup literatürle uyumlu görülmektedir. Ancak, lipid peroksidasyonun daha az olmasına rağmen, E vitaminli iki grubun (sedanter ve yüzücü) karaciğer ve kalp dokularındaki GSH miktarının E vitaminsiz sedanter gruba göre daha fazla olması, E vitamininin bu dokularda glutatyon seviyelerini koruduğu şeklinde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Our study is undertaken with rats that we have applied vitamin E supplement and swimming training. In order to examine the defence response of lipid peroxidation and antioxidant in certain tissues, we have measured the levels of MDA and GSH. A group of six male and female rats are used in our research. While the rats were urged for swimming training 30 minutes/day and three days/week for a period of two months, vitamin E (dl-a- tokeferil acetate) application has been realized for two days a week, with quantities 100 mg/day in male rats and 50 mg/day İn female rats. Our statistical evaluation is carried out with control and sedantary groups which share the same state conditions and to which we have applied physiological serum. Our results are as follows: 1. Whether urged to exercise or not, the lipid peroxidation values in animals without a vitamin E supplement has exceeded the values of those with a vitamin E supplement. 2. The GSH measures that we have observed as antioxidant response has put forward the fact that, being indifferent to the vitamin E intake, the53 quantity for exercise groups in muscle, liver and heart tissues has been higher and sedantaries with vitamin E in liver are added to these groups. The MDA quantity, which stands for the oxidant stress that occurs in the cell membrane, is found to be lower in groups with a vitamin E supplement. Since vitamin E is the most important defence element in the level of peroxidation lipids, the study we have undertaken puts forward the fact that the vitamin has positive effects in this process. Besides, in trained rats without a vitamin E supplement, the glutathione response is observed to be higher and this very fact supports the first parameter and is accordance with the literature. But, in spite of the excess of lipid peroxidation, the observation that the GSH quantity in the liver and heart tissues of the sedantary group without the vitamin E is lower than the two other groups with vitamin E (sedantary and swimmer) can well be evaluated to stand for the fact that vitamin E preserves the glutathione levels in these tissues.