Kırsal alanda kadınların girişimcilik algıları; Konya ili Derbent ilçesi örneği
Perceptions of women's entrepreneurship in rural areas; the case study of Derbent district in Konya
- Tez No: 489353
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kadın girişimciliği kentsel alanlarda olduğu gibi kırsal alanlarda da aile bütçelerine katkı sağlamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Kırsal alanlarda kadınların girişimcilik süreçlerine yoğun olarak katılması, girişimci kadınların yaşadıkları sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara etkin çözümler üretilebilmesi ile mümkün olacaktır. Bu bağlamda kadın girişimciliğini desteklemek amacı ile çeşitli proje, program ve çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmanın amacı kırsal alanda yaşayan kadınların girişimcilik özelliklerini belirlemek, girişimciliğe engel olan unsurları ortaya koymak, girişimcilik algılarını belirlemek ve kadın girişimciliğini etkileyen faktörleri analiz etmektir. Bu kapsamda girişimcilik ve kadın girişimciliği kavramları çeşitli yönleriyle incelenerek kadınları girişimci olmaya yönlendiren faktörler, karşılaşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Çalışmanın ana materyalini Konya ili Derbent ilçesinde yer alan girişimcilik eğilimi gösteren kadınlardan elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, ana kütle oranlarına dayalı basit tesadüfi olasılık örneklemesi yöntemi ile, 100 girişimcilik eğilimi gösteren kadın ile anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Kadınların girişimcilik özelliklerinin belirlenmesinde khi-kare bağımsızlık testinden yararlanılmış, Likert ölçeği kullanılarak faktörlerin önem seviyeleri belirlenmiştir. Kadınların girişimcilik algılarının belirlenmesinde, değişkenler arasındaki bağlantıyı daha kolay kurmak ve verileri en aza indirgemek amacı ile 13 (bağımsız) değişkene Faktör analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda elde edilen 3 faktör; bireysel yeterlilik, sorunlar ve sürdürülebilirlik olarak adlandırılmıştır. Ayrıca kadın girişimciliğini etkileyen faktörlerin analizi doğrultusunda seçilen 17 (bağımsız) değişkene faktör analizi yapılarak 6 (bağımsız) değişken elde edilmiştir. Bu faktörler doğrusal regresyon modeli ile analiz edilmiş olup, modelde girişimcilik indeksi bağımlı değişken olarak seçilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen 6 (bağımsız) değişkenin 5'i anlamlı bulunmuştur. Bu değişkenler sosyal ve ekonomik bağımsızlık, özgüven demografik özellikler, finansal faktörler ve aile desteğidir.
Özet (Çeviri)
The women's entrepreneurship is an important source of income in rural areas as well as in urban areas in terms of contributing to family budgets. The participation of women in the entrepreneurial processes in rural areas is possible due to the fact that entrepreneurial women are able to identify the problems which they are experience and to produce effective solutions to these problems. In this context, various projects, programs and studies are carried out in order to support women entrepreneurship. The purpose of this study is to determine the entrepreneurial characteristics of women living in rural areas, to identify the obstacles to entrepreneurship, to identify entrepreneurial perceptions and to analyze the factors that affect women entrepreneurship. In this context, the concepts of entrepreneurship and women entrepreneurship are examined from various aspects, and the factors that lead women to become entrepreneurs, the problems facing, and the solutions for these problems have been suggested. The main material of the study is the data obtained from women who show entrepreneurship tendency in the province of Derbent in Konya. The data used in the research were obtained by simple coincidence probability sampling method based on main body mass ratios and by using survey method with 100 entrepreneurship tendency. The chi-square independence test was used in determining the entrepreneurship characteristics of women, and the importance levels of factors were determined using the Likert scale. The women's entrepreneurship perceptions, and 13 (independent) variable factor analysis was used to establish the link between the variables more easily and to minimize the data. Three factors were obtained as a result of analysis; individual competence, problems and sustainability. Moreover, 17 (independent) variable factor analysis was conducted in line with the analysis of factors affecting female entrepreneurship and 6 (independent) variables were obtained. These factors were analyzed by linear regression model and entrepreneurship index was chosen as dependent variable in the model. As a result of the analysis, 5 of 6 (independent) variables obtained were significant. These variables are social and economic independence, demographic characteristics, financial factors, self-reliance and family support.