Farklı seviyelerde ak darı (Panicum miliaceum) içeren rasyonların damızlık bıldırcınlarda performans,yumurta ve kabuk kalitesi, kuluçka özellikleri ve kemik mineralizasyonuna etkisi
Effects of the diets with different levels of proso millet (Panicum miliaceum) on the performance, egg and eggshell quality, hatchability and bone mineralization
- Tez No: 489357
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ BAHTİYARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Farklı seviyelerde (0, 15.2, 34.4 ve 50.6%) akdarı, proso millet (Panicum miliaceum) içeren rasyonların damızlık Japon bıldırcınlarında performans, yumurta iç ve dış kalite parametreleri, üreme performansı ve kemik mineral muhtevası ve kemik biyomekanik özelliklerine etkisini tespit etmek için 28 günlük 3 peryot şeklinde toplam 84 gün süren bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada ana rasyondaki mısırın yerine % 0, 30, 75 ve 100 seviyelerinde akdarı ikame (sırasıyla 1., mısıra dayalı kontrol rasyonu; 2., 3. ve 4. muameleler) edilmiştir. Çalışmada 6 haftalık yaşta toplam 120 adet bıldırcın (dişi: erkek oranı, 2:1) kullanılmıştır. Her bir rasyon, 5 tekerrürlü olarak, tesadüf parselleri deneme planında test edilmiş ve her bir tekerrürde 6 bıldırcın (4 dişi, 2 erkek) kullanılmıştır. Bütün rasyonlar besin madde muhtevası benzer olacak ve NRC (1994) tarafından tavsiyede edilen seviyelerde veya onun üzerinde besin maddesi içerecek şekilde hazırlanmıştır. Mısırın yerine rasyonda akdarı ile yemleme, araştırmanın farklı periyotlarında ve tüm araştırma dönemi yem tüketimi, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta kitlesi, yem değerlendirme katsayısı (yem/yumurta kitlesi), yumurta yüzey alanı ve şekil indeksi, yumurta kabuk ağırlığı ve yüzdesi, kabuk kalınlığı, kabuk indeksi, özgül ağırlık, kusurlu yumurta oranı, haugh birimi, ak ve sarı indeksi, civciv çıkış ağırlığı, döllü yumurta oranı, kuluçkaya konan ve döllü yumurtalardan çıkış gücü, embriyo ölümleri ve deneme sonu canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yaşama gücü ile kemik kesme kuvveti, kesme gerilmesi ve kesme enerjisini önemli olarak etkilememiştir. Bu sonuçlar akdarının damızlık Japon bıldırcın rasyonlarında mısırın yerine, sarı rengini olumsuz etkilemeden kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca sadece akdarı içeren rasyonla kuluçkaya konan yumurtalardan ve döllü yumurtalardan çıkış oranı ve kemik kesme enerjisi artma eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted during three perods of 28 days with breeding Japanese quails, to determine the effects of diets containing different levels (0, 15.2, 34.4 and 50.6%) of proso (white ) millet (Panicum miliaceum) on the performance, exterior and interior quality parameters of egg, reproductive performance and mineral content and biomechanics properties of bone as a measure of bone mineralization. In the experiment, proso millet substituted at 0, 30, 75 and 100% levels (1st, control diet based corn; 2nd, 3rd and 4th treatments, respectively) instead of corn in the basal diet. In tke experiment a total of one hundred and twenty quails (female: male ratio, 2:1) at six weeks of age was used. Each diet was tested five replicate groups of six quails, in completely randomized design. All diets were formulated to be similar in nutrient content and to meet or exceed the requirements recommended by NRC (1994). Feeding millet in the diet at the expense of corn did not significantly influence, hen-day egg production, egg weight, egg mass, feed intake, feed efficiency; egg surface area, shape index, eggshell weight and shell percentage, eggshell thickness and shell index, specific gravity, defective egg ratio; haugh unit, white and yolk index and yolk color; chick weights at hatching, fertility, hatchability of eggs set, hatchability of fertile eggs and embryonic mortalities during or at the end of the over experimental period, and final body weight, body weight gain, livability, and mineral content and ultimate shear force, shear stress and fructure energy of bone. These results indicate that proso millet can be used to substitute for corn in the diets of breeding Japanese quails without adverse effect on yellow color. Also, hatchability of eggs set, hatchability of fertile eggs and fructure energy of bone at the over experiment period showed a tendency to improve with diet containing only proso millet