Farklı seviyelerde ak lüpen (Lupinus albus) ihtiva eden besi rasyonlarının japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) besi performansı ve karkas karakterlerine etkisi
  1. Tez No: 57111
  2. Yazar: ALPÖNDER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde ak lüpen (Lupinus albus) ihtiva eden besi rasyonlannın japon bıldırcınlarında (Coturnbe coturncc japonlca) besi performansı ve karkas karekterleri üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. iDenemede, mısır- soya küspesi ağırlıklı (% 25 ham protein ve 3096 kcal ME/.kg ihtiva eden) rasyon bazal rasyon (A) olarak kullanılmıştır ve, bazal rasyondaki soya küspesinin yerine sırasıyla, % 10, 20, 30, 40 ve 50 oranlarında ak lüpen kullanılarak izonitrojenik ve izokalorik altı farklı deneme rasyonu hazırlanmıştır (A,B,C,D,E ve F) Deneme gruplarında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve, karkas ağırlığı, karkas randımanı, karın yağı miktarı ve karaciğer ağırlıkları arasında önemli bir farklılık olmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of diets containing different levels of white lupin {Lupinus albus) on fattening performance and carcass characteristics of Japanese quails {Coturnix coturnix japonica). utExperimental diets were prepared by replacing soyabean in basal diets with white lupin (Lupinus albus) at 10,20,30,40 and 50 % levels. So six different experimental diets being isonitrogenic and isocaloric, were prepared and used in the experiment (A,B,C,D,E and F rations) There were no significant differences between body weight, body weight gain and, carcass weight, dressing percentage, abdominal fat and liver weight between experimental groups (P>0.05).